Büyük hayaller küçük önerilerle başlar

Bir akıl hocasından alacağınız küçücük öneriler işinize yarar.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük hayaller küçük önerilerle başlar
Yeni bir şirket kurarken bir anda kendinizi sunacağınız ürününüzün veya hizmetinizin orasını burasını sürekli çimdiklerken buluverirsiniz ki bu çok anlaşılır bir şeydir. İş hedeflerinizi tutturmanızda, faturanızı nasıl keseceğinizden elemanlarınızın müşterilerle nasıl ilgileneceğine kadar her şey çok önemlidir. İşte küçücükmüş gibi görünen ama devasa büyüklükte etkileri olabilen konularda, bir akıl hocasından alacağınız küçücük öneriler en fazla bu aşamada işinize yarar. Bu konu aklıma, yeni kurulmuş şirketlere kredi sağlayan bir ingiliz hükümet programınca fonlanan 5 yeni kurulmuş, heyecan verici şirketin genç kurucularıyla vakit geçirirken gelmişti. Virgin Money, bu kredilerin kullandırılmasıyla mükellef olduğu için bu yeni firmaları çok iyi tanımam gerekiyordu. Ancak bütün yeni kurulmuş şirketler gibi onlar da hala sunumlarına ince ayar çekmekle meşguldü ve ben de onlara birkaç faydalı ipucu sunmaya karar verdim.

AIM DANCE GROUP(AIM)
Bu dans okulunun ana satış teması, öğretmenlerin farklı yaşlardan, tarzlardan ve yetenek seviyelerinden insanların ihtiyaçlarına nasıl cevap vereceğiydi. En büyük sorunları ise tanınmamış olmalarıydı. Ortalıkta çok sayıda dans okulu olduğu için marka her şey demektir. AlM'deki dans öğretmenlerinin bir tür gerilla pazarlaması yapmayı denemeleri şart. Yani önemli etkinliklerde aniden ortaya çıkıp dans etmeleri ve ardından bu şekilde yarattıkları sansasyonel ilgiyi daha da yaymak için sosyal medyadan faydalanmaları gerekir. En kötü ihtimalle tutuklanabilirler, ancak eğer plan işe yararsa o zaman kamuoyu son derece
eğlenceli ve ilham verici bir yoldan AIM markasının farkına varmış olur.

BAGGERS ORIGINAL
Çocuklara yönelik yağmurluklar ve plaj giysileri satan bu şirketin dört kadın liderinden biri olan Jessica McLean ile tanışma fırsatı buldum. Onların ürünlerinin püf noktası, küçük bir çantaya veya torbaya kolaylıkla tıkıştırılabilen ve çabucak çıkartılıp giyilebilen çok şık, marifetli küçük paketler içinde sunulmalarıydı. Moda işinde isim yapmak bir hayli zor olduğu için Baggers ekibinin kendi şirketlerini kilit demografilere odaklaması şarttı. Bugün annelere ve babalara yönelik Baggers ürünlerinin farkına varmalarını sağlayacak çok sayıda etkili web sitesi ve blogları var. Baggers'ın bir marka fanatikleri ağı kurmak için bu topluluklarla iyi ilişkiler geliştirmeye konsantre olması gerekir.

CHOCLATEAS
Stella ile Jodi Kean, geniş bir yelpazede çikolatalı ve güzel kokulu tatlı çaylar yaratmayı başarmış. Kendi markalarına dikkat çekmek için Boston-tarzı bir çay partisi düzenlemek anlamına gelse bile Kean kardeşlerin kendi pazarlamalarında kendilerini kullanmaktan veya kendileriyle gır gır geçmekten korkmalarına hiç gerek yok. Pazarlama söz konusu olduğunda, manşetlere çıkmış bir hikaye tam sayfa verilmiş bir reklamdan çok daha etkilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz