Büyütebileceğimiz konseptler alacağız

Geçtiğimiz yıl 1,5 milyar dolarlık ciroya sahip olan Turgut Aydın Holding, bu yıl 2 milyar doların üzerinde bir ciro hedefliyor.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyütebileceğimiz konseptler alacağız
CAN ERSÖZ / TURGUT AYDIN HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ
Can Ersöz, finans kökenli bir profesyonel, 15 yıl Garanti Bankası'nda orta ve üst kademede çeşitli görevler aldıktan sonra 2004 yılında Turgut Aydın Holding'e transfer oldu. Grubun hızlı büyümeye geçtiği bir dönemde, ilk profesyonel yöneticilerinden biri olarak yönetim kurulunda görevlendirildi. Son 9 yıldır da Turgut Aydın Holding'de yapılacak yatırımlarda kritik rol oynayan Ersöz, "Turgut Bey'in deyimiyle tüm grupta para bana emanet” diyor, Son 10 yılda grubun kat ettiği yolu da şöyle özetliyor:

"Gruba katıldığımda sağlık sektöründe sadece Şişli Memorial Hastanesi vardı. Bugün Memorial Hastaneleri'nin sayısı 11 'e ulaştı. 2008 yılında 3 mağazalık English Home'u satın aldık. Şimdi sektörde lider konumda olan English Home, 154 mağazayla faaliyet gösteriyor, 2009 yılında aldığımız A101,300 küsur mağazaya sahipken şimdi 2 bin 200 mağazaya ulaşmış bir A101 var.”

Bu performansla özellikle son 5 yılda Türkiye'nin en hızlı büyüyen gruplarından biri olduklarının altını çizen Ersöz, bu büyümede krizlerin olumlu etkisi olduğunu ifade ediyor. "Örneğin son krizde English Home ve A101 'i aldık, Her iki şirket de o dönemde finansal sıkıntıdaydı. Kredibilitemizi kullanarak bu iki yatırımı gerçekleştirdik, Krizde yaptığınız yatırımların maliyeti daha düşük oluyor. Başarırsanız gruba ciddi değer katmış oluyorsunuz. Bundan sonra da bu tür fırsatları değerlendirmeyi düşünüyoruz” diyor.

Turgut Aydın Holding elindeki konseptleri önümüzdeki dönemde hızlı büyütmeye devam etmek niyetinde. Gelecek 5 yılda English Home'da toplam 500 mağazaya, A101 'de ise 5 bin mağazaya ulaşılması planlanıyor.Öte yandan grup yeni alımlara da devam edecek. Ersöz, bu konudaki planlarını şöyle açıklıyor: "Önümüzdeki 2-3 yılda büyütebileceğimiz konseptler alacağız. Hızlı gıda sektöründe yatırımlar düşünüyoruz. Girişimcilerin kurduğu 10-20 mağazası olan, büyüme potansiyeli yüksek ama finansal gücü olmayan konseptleri alıp onları hızla büyütebiliriz, Çünkü hızlı büyütmek bizim işimiz.”

2013’TE HEDEF 2 MİLYAR DOLAR
Geçtiğimiz yıl 1,5 milyar dolarlık ciroya sahip olan Turgut Aydın Holding, bu yıl 2  milyar doların üzerinde bir ciro hedefliyor. Grup yeme-içme sektörünün yanında gayrimenkulde yeni yatırımlar planlıyor. Son olarak denizcilik sektörüne giriş yaptıklarını hatırlatan Ersöz, "Bu alanda şu anda alım fırsatı var, Dünya piyasalarında görünen fiyatlar çok düşük, Düşük fiyattan bir portföy oluşturmak gibi bir düşüncemiz bulunuyor” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz