Çoban'ın 1 milyar TL hedefi

Çoban, 2012'deki 188 milyon dolarlık ihracat rakamını 2013 sonunda 220 milyon dolara çıkaracaklarını anlatıyor.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çoban'ın 1 milyar TL hedefi
ELİF ÇOBAN / Şölen CEO'su
24 yıl önce Gaziantep'te kurulan Şölen Çikolata, özellikle son yıllarda hızlı büyümesiyle dikkat çekiyor. Şirketin hızlı büyümesinde kurumsallaşma çalışmaları ve ürün gamıyla iç piyasaya yönelmesinin payı büyük. 7 yıl öncesine kadar tümüyle ihracat odaklı bir aile şirketi olan Şölen Çikolata, aynı dönemde ailede ikinci kuşak Elif Çoban'ın CEO'luğa gelmesiyle önemli bir değişim yaşadı. ODTÜ Ekonomi Bölümü'nden onur derecesiyle mezun olan Çoban'ın yönetiminde şirket hem kurumsallaşma hem yenilikçi ürünlerle iç piyasaya giriş kararı aldı.

Aradan geçen zamanda da Şölen, önemli bir büyüme performansı ortaya koydu. Geçtiğimiz yılı 541 milyon TL ciro ile kapattıklarını belirten Elif Çoban, her yıl çift haneli rakamlarla büyüdüklerini söylüyor. Sektörün yüzde 7 büyüdüğü bir yılda kendilerinin yüzde 32'lik büyüme performansı yakalamalarını da yenilikçi ürünlere bağlıyor.

Şölen için 2013 yılı da gayet iyi gidiyor. Yılı 650 milyon TL'lik ciro ile kapatmayı hedeflediklerini ifade eden Çoban, “Hızlı hareket eden, kazancının her kuruşunu yatırıma dönüştüren bir şirketiz. 2013'ü yeni kategorilere girmek için hazırlık yılı gibi görüyoruz. 2014 ise son yıllarda yaptığımız yatırımların sonuçlarını etkin bir şekilde alacağımız bir yıl olacak. Bundan sonraki ilk hedefimiz de ciromuzu 1 milyar TL'ye çıkarmak” diyor.

Her ne kadar ihracattan iç pazara yönelse de Şölen, güçlü ihracatçı pozisyonunu da koruyor. Özellikle kriz dönemlerinde ihracatçı olmanın kendileri için önemli bir avantaja dönüştüğünü açıklayan Çoban, 2012'deki 188 milyon dolarlık ihracat rakamını 2013 sonunda 220 milyon dolara çıkaracaklarını anlatıyor. “Bulunduğumuz pazarı daha yakından tanımak açısından ihracatımıza önemli katkısı olan yurtdışı ofislerimizi yapılandırmaya devam ediyoruz. Cezayir ofisimizi geçtiğimiz aylarda açtık, birkaç ay içerisinde de Dubai ofisimizi açacağız. Bunun yanı sıra 2013 yılı içerisindeki planlarımızda bir de Romanya ofisini açmak var” diyor.

160 MİLYON TL’LİK YATIRIM GELİYOR
Şölen yatırım anlamında oldukça aktif. Halihazırda Gaziantep'te 4, İstanbul'da da 1 tesis ile üretimini sürdüren şirket. Gaziantep'te 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde entegre bir tesisin inşaatını tamamlamak üzere. 160 milyon TL'lik yatırım bedeli olan tesis tamamlandığında Şölen'in Gaziantep'teki 4 tesisi buraya taşınacak. Yeni fabrikalarının dünyanın alanındaki en iddialı tesislerinden biri olacağını belirten Çoban, “Bu konuda dünyanın en ileri teknolojisini getiren yatırımlar yaptık” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz