Dönüştüren" olmanın sırları

Bir şirketi dönüştürme becerisine sahip CEO'lar, şirketteki çalışanları, organizasyonu değiştirmek konusunda iyi yönetmelidir

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dönüştüren" olmanın sırları
Ekonomik ve çevresel değişimlere göre şirketi yapılandırmayı başarmalıdır. Bu kişilerin aynı zamanda toplulukları dönüştürme kişisel becerilerinin olması da şarttır. Xerox'u eski güzel günlerine kavuşturan Anne Murray, bu türden bir liderdir mesela. Sorunlar yaşayan Mc Donalds'ın 9 yıl üst üste organik büyüme göstermesine yardımcı olan Jim Skinner, Air Canada'ya şirketin iflası sırasında gelen ancak sadece 22 ay gibi kısa bir sürede şirketi Kuzey Amerika'nın lider havayolu şirketi haline getiren Calin Rovinescu de dönüştüren liderlere örnektir. Başka dönüşüm gerçekleştiren CEO'lara şu anda HP'nin CEO'su olan ancak eBay'i dönüştüren Meg Whitman'ı, bir dönem pazar payının yarısını kaybeden Camphell Soup şirketini eski başarılı günlerine getiren CEO Doug Conant'ı da örnek gösterebiliriz. Tüm bu CEO'lardan elde edebileceğimiz bazı dersleri ise şöyle sıralamak mümkün:

1.  Kültürü sıkı bir şekilde oturtun. Kültürünüzün ne olduğu; kazandığı, herkes o kültürü benimsediği ve herkes bu kültürün kurallarına uyduğu sürece hiç önemli değildir.
2.  Müşteriyi sakın unutmayın. Şirketi dönüştürürken, özellikle bu dönüşüm çok büyük bir stres altında gerçekleştiriliyorsa müşteriyi unutmak çok kolaydır. Halbuki tüm faturaları müşteriler öder. Onlar her şeyin başı ve sonudur.
3.  Yetenekten ödün vermeyin. İyi liderler "büyük yeteneğin" anlamının organizasyon tarafından anlaşılmasını temin eden kişilerdir. Ayrıca yeteneğin neye benzediğini de yine liderler çok iyi bilir ve herkesin anlaması için iyi tanımlar. İşe alınan herkesin kültüre, değerlere bağlı olduğundan emin olun.
4.  İnovasyona yatırım yapın. AR-GE ve mühendislik bütçelerine para yatırın. Yeni ürün lansmanları için sermaye koyun. İnovasyon ve inovasyonu gerçekleştirenleri ön planda tutun. Mühendis dehaları ile pazarlama dehalarını eşleştirin.
5.  Fikri üretene aksiyonu da delege edin. Eğer imkan varsa inovasyonun fikir sahibi tarafından sahiplenilmesine izin vermek son derece faydalıdır. Bu konuda o kişilere çok net yol göstermek gerekli: "Müthiş bir fikir. Bunun hayata geçirilmesini sağla. Yardım istediğinde de beni ara" şeklinde...
6.  Liderlik aynı zamanda izlenebilmektir. Şirketin, sizin hedeflerinizin hangi yönde olduğunu bilmesini sağlayın. Neden o hedefi koyduğunuz hakkında da bilgi sahibi olmalarına izin verin. Takip edilebilirlik, takip edebilme iyi bir planı uygularken büyük problemleri aşmanızı sağlar.
7.  "Yapılacaklar" listenizi kısaltın. Sadece 3 ila 8 projeye odaklanın. Anne Mulcahy Xerox için aynı anda sadece 3 hedefe odaklanıyordu. Meg Whitman, eBay müdürlerinin sadece 5 konuya odaklanmalarını teşvik ediyordu. Steve Jobs aynı anda 6 ila 8 proje üzerinde çalışıyordu.
8.  Ofisten dışarıya çıkın. Dönüştürebilen CEO'lar her zaman satışın olduğu yerde bulunmalı. Satış elemanlarını, tezgahtarları, mağaza müdürlerini, müşterileri dinlemeli. Çünkü fikirler burada yer alıyor. Fikir için koridorlarda yürüyün, şirket kafeteryasında yemek yiyin, insanlardan tavsiye isteyin.
9.  Değişim iyidir. En büyük problem ise rekabet ortamı, sektör değişirken şirketin değişmemesidir. Değişemeyen veya değişmeyi ret eden insanlardan kurtulun. İş hayatındaki değişikliklerden korkmayın. Kültürü değiştirin, stratejiyi değiştirin, teknolojiyi değiştirin, yönetimi değiştirin. Değişim gerçektir. Değişim iyidir.
10.  Eğlenin. Bir organizasyonu dönüştürmek günlük bir iştir. Bununla eğenin. PaineWebber ve USB birleşmesinin arkasındaki isim Joe Grano her fırsatta eğlenmesiyle ön plandadır. Hatta o, New York Broadway'in en popüler show'u olan "Jersey Boys"u sahnelemişti. 1-800 Flowers'ın kurucusu Jim McGann her zaman gülümserdi. Zappos.com'un CEO'su Tony Tshei ise mutluluk dağıtmasıyla tanınan bir liderdi. Not: Bu makale Mayıs 2012 yılında yayınlanacak Jeffrey Fox'un "The Transformative CEO: Impact Lessons from Industry Game-Changers," kitabından esinlenerek hazırlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz