"Dünyanın ilk dev süpermarketi nasıl küçüldü?"

"Dünyanın en büyük işverenleri" listesini yayınladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dünyanın ilk dev süpermarketi nasıl küçüldü?

Geçenlerde The Economist dergisi, "Dünyanın en büyük işverenleri" listesini yayınladı. Bu listede ilk 5 arasında 2,1 milyon çalışanla perakende devi Wal-Mart vardı. ABD'de bir fenomen haline gelen bu devin 9 bine yakın mağazası bulunuyor. Bu sayı bile tek başına Amerika'da küçük işletmeler için tehlike sayılıyor ve Wal-Mart karşıtı grupların ortaya çıkmasını sağlıyor. Oysa yüzyılın başında büyümeye başlayan ve çok kimsenin adını bilmediği A&P şirketinin 1930 yılında 16 bin, yani Wal-Mart'ın bugün sahip olduğunun 4 katından fazla mağazası vardı. Ancak, şimdi neredeyse 10'da birinden aza düştü. Bu nedenle A&P'nin yükseliş ve düşüşü, her işletme için önemli mesajlar içeriyor. Marc Levinson tarafından yazılan "Great A&P" adlı kitap, 19'uncu yüzyılın başında, demiryolları ve telgrafın yayılmasıyla kurulan bir perakendecinin ilginç öyküsünü anlatıyor.

İŞE ÇAY VE KAHVE İLE BAŞLADI
ABD'nin ilk dev perakende zincirinin temeli 1860 yılında, tabakhane işletmecisi George Gilman tarafından, çay ve kahve ticareti yapmak amacıyla atıldı. New York'ta işe başlayan Gilman, çok agresif satış stratejisi izliyordu. 1869 yılında ise George Gilman, The Great Atlantic&Pacific Tea Company adlı bir başka paralel şirket daha kurdu. Kitabın yazarının tanımıyla bu şirket, Amerika'nın ilk ve en büyük "yaratıcı yıkıcı" kurumlarından biri olacaktı. Ancak, Gilman, A&P'nin (Atlantic&Pacific) dönüşümünü başarıyla yapamayınca, yönetimi arkadaşı George Hartford ile iki oğluna (George L. ve John) devretti. Hartford Ailesi, agresif stratejiye devam ettiler ve 1880'lerin başında ürün yelpazesini genişlettiler. Artık ürünleri arasında şeker, paketlenmiş gıda, un gibi ürünler de vardı.
Sonraki 30 yıl A&P şirketi için tam anlamıyla baş döndürücü oldu. Mağaza satın almalar ve maliyet düşürücü önlemlerle birlikte şirketin mağaza sayısı 1920'lerin ortasında 9 bin 200'e ulaşmıştı. 1925 yılında satışları yıllık 352 milyon doları yakalamıştı. Kroger, Grand Union ve F.W. Woolworth gibi perakendeciler de o dönemin rüzgarından etkilenmiş ve büyümüşlerdi. Ancak, ortaya konulan performansları A&P'nin çok altındaydı. Yine de ortaya ciddi bir rekabet çıkmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz