Genç girişimcilerin önündeki engelleri azaltmak

Genç girişimciler, bilhassa yatırımcılara yaklaşırken veya kredi başvurusunda bulunurken çok ciddi engellerle yüzleşebilir.

1.12.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Genç girişimcilerin önündeki engelleri azaltmak

Sorunuz bana gelecek vadedermiş gibi görünen bir yaklaşımı hatırlattı. Virgin Media Pioneers, şirketlerimizden Virgin Media'nın Britanya'daki girişimcilere ilham vermek için kurduğu ve satıldığı güne kadar benim de elimden geldiğince destek olduğum bir çevrimiçi topluluğudur. VMP, genç insanları şirket kurmaktan nelerin alıkoyduğunun gerçek sebeplerini bulmak için genç girişimciler arasında bir anket çalışması düzenlemişti ve aldığı cevaplar, yine alışıldık sorunları ifşa ediyordu: Gençlerin geri durmalarının ardında halen yeterince destek bulamamaları, pratik eğitim alamamaları ve fonlara erişememeleri gibi standart sorunlar duruyordu.
VMP, bu bulgulardan yola çıkarak ve çok sayıda gençlik sorunları uzmanları ve grupları ile birlikte çalışarak kurumları gençleri girişimciliğe özendirmek için ofis alanları açmak ve akıl hocalığı hizmeti vermek gibi somut yöntemler bulmaya davet eden bir rapor yayınladı.

Savunulan tez oldukça basitti: Bir öğrenci işletme fakültesinde okuyabilmek için yaklaşık 30 bin sterlin tutarında kredi alabilirken neden yeni bir şirket kurmak için 5 bin sterlinlik bir girişim sermayesi kredisi alamasın? VMP, İngiliz hükümetine Öğrenci Kredileri Şirketi'nin adını ve iş modelini değiştirerek devasa ekonomik kazançların kilidini açabileceğini önerdi. Yeni kurulacak Gençlik Yatırım Şirketi, öğrenci kredileri vermeye devam edebilir, ancak aynı zamanda genç girişimcilere aynı avantajlı koşullarda krediler de verebilir. Bu fikir bende anında yankısını buldu. Okuldan ayrıldıktan sonra karşılaştığım güçlükleri hatırladım: Ebeveynlerim bir hayli destekleyiciydi ve arkadaşlarım da çok eğlenceliydi. Ama o ilk yıllar felaket meydan okuyucuydu.

2012 yılında İngiliz hükümeti yeni kurulan şirketlere finansman desteği sağlamak için Start Up Loans Company adında yeni bir kâr amacı gütmeyen organizasyon kurdu. Bu şirket o günden bu yana ülkenin dört bir yanındaki yeni kurulmuş şirketlere borç para veren 50'den fazla tedarikçi ortaktan oluşan bir ağ kurdu. Bugün itibariyle 9 binden fazla sayıda şirket, bu ağdan toplamda 45 milyon sterlinin üzerinde kredi aldı. Girişimciliğin önündeki tıkalı yolları temizlemek hepimizin çıkarınadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz