Hedefimiz dünyada ilk 10'a girmek

Bugünlerde Orakçıoğlu'nun gündeminde yurtdışında daha fazla büyümek var

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefimiz dünyada ilk 10'a girmek
SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU / Orka Yönetim Kurulu Başkanı

Süleyman Orakçıoğlu, 1986 yılında Orka Tekstil'i kurdu,Tekstil sektöründe yüzlerce şirketin battığı, devkuruluşların küçülme yaşadığı dönemlerde hepyükselen bir ivme yakaladı. Bugün Orka Tekstil, Damatve Tween markalarıyla sadece Türkiye'de değil yurtdışında dagüçlü bir pozisyona sahip. Peki Orakçıoğlu bunu nasıl yaptı? Bunun bir ekip başarısı olduğunu belirten Orakçıoğlu, aynı zamanda yeniliklere açık olmanın da kendilerini farklı kıldığını ifade ediyor. "Değişimin ve ilklerin öncüsü olma konusunda hep çok kararlı hareket ettik.  Bunları yaparken de fayda-maliyet analizini sürekli göz önüne alarak yolumuza devam ettik" diyor.
Bugünlerde Orakçıoğlu'nun gündeminde yurtdışında daha fazla büyümek var. Orakçıoğlu, marka bilinirliği konusunda yurt dışında kendi sektöründe en iyi konumda olduklarını söylüyor. "Özellikle modaya yön veren profesyonellerin ilgiyle takip ettiği bir 'Tween' markamız var. O da yurtdışında işimizi kolaylaştırıyor. Birçok şirketin gelmek istediği noktadayız. Ancak bizim hedeflerimiz büyük. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde dünyanın en tanınan 10 markasından biri olmak istiyoruz. Bunu başarabileceğimize inanıyorum" diye konuşuyor. Yurtdışında büyüme yolculuğunda Orka'nın rotasında Uzakdoğu bulunuyor. Bu konuda birtakım önemli işbirlikleri için çalışmalar yaptıklarını anlatan Orakçıoğlu, neler yapıldığını şöyle paylaşıyor: "Tam bir hazırlık sürecindeyiz, Bugün yaptığımız çalışmaların doğal olarak 2 yıl sonra sonucunu çok olumlu olarak alacağımızı biliyoruz. Hedefimizde Çin, Japonya, Hong Kong, Güney Kore ve Uzakdoğu'nun üst segmentteki tüm pazarları var."

LOUIS VUITTON'LA ORTAKLIK GÖRÜŞMESİ DEVAM EDİYOR

Orakçıoğlu, bir süre önce Louis Vuitton'dan ortaklık teklifi almış ancak bu teklifle ilgili son durumun ne olduğu açıklanmamıştı. Orakçıoğlu, hem teklifi hem süreci şöyle anlatıyor: "Bu teklif Louis Vuitton'dan değil, onun da içinde olduğu EL Capital Grubu'ndan geldi, Bununla ilgili süreç devam ediyor, Ama bu süreçte de sadece El Capital'le değil, dünyada en az onun kadar lüks markaları bünyesinde bulunduran 2 grupla daha görüşüyoruz. Bu sürecin yıl sonuna kadar netleşeceğini düşünüyoruz. Tekliflerin tümünü değerlendirmek konumundayız. Çünkü acele etmek istemiyoruz, Aynı zamanda da bakış açımıza ve stratejik iş planımıza en fazla katkıda bulunacak işbirliğini yapmak düşüncesindeyiz,  Buna katkısı olmayan bir işbirliği düşünmüyoruz."


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz