Hükümet etme işi

Bir CEO'nun, kararlı liderlik, hesap verebilirlik ve uzun vadeli planlamaya rehberlik gibi konularda hükümete katabilecekleri vardır.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hükümet etme işi
Bu yılki Amerikan başkanlık seçimlerinde dünyanın en büyük şirketini (ABD ekonomisi) yıllardır süren yetersiz performans ve tekleyen büyümeden kurtarma konusu üzerinde bir kavga yaşandı. Başkan Obama iyi bir CEO olabileceğini ispatlamalı ve ekonomiyi büyütmek, istihdam yaratmak ve açığı düşürmek için somut bir plan sunmalıdır. Sanal şirket BVI (British Virgin Islands'a) liderlik etmek elbette daha küçük bir meydan okumadır ama memleketim Necker Island'dan bir genel müdür ve CEO olarak benim beş noktalık planım şöyle:

1- VARLIKLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN
BVI'ın durumunun ne kadar güçlü olduğunu anlamak için şu hayati soruları sormak zorundayız: Bu şirketi şimdiye kadar başarılı kılan neydi? Ne satıyor ve gelirini nereden elde ediyor? Gelecekte sorun yaşanması durumunda, varlıkları ne kadar güven altında? işe dönük tehditler nelerdir?BVI'nın gücü finansal hizmetlerde ve turizmde yatıyor. Offshore bir finans merkezi olarak kayıtlı binlerce şirketle dünyanın en büyük beş ülkesi arasında yer alıyor. Şirket dostu ortamı ve proaktif yönetimi tüm dünyada ilgi uyandırıyor. Bununla birlikte, gelir kaynağı deniz aşırı hükümetlerin umulmadık anda değişebilecek politikalarına bağımlı durumda.

2- GELİRİNİZİ KORUYUN
- Tedbirli bir yönetici olarak BVl'ın diğer gelir kaynağı olan turizmin sürdürülebilir ve büyümekte olduğunu garanti altına almalıydım. Global rekabete rağmen 2010'da 500 bin kişi bu güzel ülkeyi ziyaret etti ve hem karadaki hem okyanustaki çarpıcı güzelliklerini gördü. Yani şirketin en büyük varlığı turizm değil, çevre. Bu kaynak gelişme, kirlenme ve insan faaliyetleri tarafından tehdit ediliyor. Virgin Gorda'nın kuzey koyuna (denizciler için bir barınak) tekneyle gelen bir turistin gördüğü ilk şey, güzelim yamaçlara buldozerlerle açılan ve bir yara gibi duran yeni bir yol oluyor. Bir kez karaya ayak bastığında, ziyaretçinin karşlaştığı ise çöpler ve arıtması olmayan kanalizasyon sitemi. Yüzmeye giderse de atıklar ve aşırı avlanma nedeniyle ciddi biçimde hasar görmüş resiflerle karşılaşacaktır. Tüm bunlar bu ziyareti pek de keyifli bir hale getirmiyor. Bozulan çevrenin ekonomik etkileri son derece ciddi. Buyavaş çöküş sonunda BVİ'ın en güvenli gelir kaynağını tehlikeye sokabilir, ama çözüm üretip hayata geçirmek için çok geç değil.

3- ÖNCELİKLERE ODAKLANIN

Güçlü ve sorunlu yanların değerlendirilmesine dayanarak bir eylem noktaları listesi oluşturarak BVİ'ı korudum. Yönetim ekibinden gerekli gelişmeyi teşvik etmelerini, ama her gelişmenin ülkenin doğal güzelliğine katkıda bulunmasına dikkat etmelerini istedim. Eğer bir yolun mutlaka yapılması gerekiyorsa gürültüyü ve erozyonu önlemek ve habitatı korumak amacıyla yerel ağaç ve bitkiler dikmek üzere planlanmalı.

4- EBATINIZA UYARLANIN

Ben ve eşim Joan, ingiliz Virgin Adaları'nı 1976'da ilk kez ziyaret ettiğimizde son derece sakin bir yerdi. Başkent Road Town'da bir iş hanı vardı; finansal hizmetler sektörü kurulmamıştı ve turizm çok azdı. Ülke şu anda çok farklı bir konumda olsa da bazı bakımlardan hükümetin yaklaşımı değişmemiş görünüyor. Özellikle çevrenin bozulmasında da görüldüğü gibi kısa vadeye yapılan vurgu. Büyüyen küçük şirketler, işlerin ne kadar değiştiğinin
farkında olmadan, ilk zamanlarındaki süreçlere yaslanma hatasını sıkça işliyor. Yeni yönetim iş başına geldiğinde ortalığı temizleme ve gerçekliklere dayalı yeni politikaları en baştan yaratma fırsatına sahip olmalıdır.

5- DOĞRU ORTAMI YARATIN

Giderek artan hissedarıyla ve genişleyen sorumluluklarıyla iyi bir liderin mükemmel bir dinleyici olması zorunludur. Yerel girişimcilere herkesin işini kolaylaştıracak bir değişimin ne olduğunu sordum: Birkaçı yabancı işçi çalıştırabilmek için uğraşan otellerin mücadelesini örnek verdi. ingiliz Virgin Adaları'nda şirket sahipleri, aşırı kalabalıklaşmayı önlemek ve yerel insanların refah düzeyini korumak için getirilen çalışma izni kısıtlamalarını destekliyor. Bununla birlikte çoğu, göçü ve iş gücünü düzenleyen mevcut kurallar sisteminin çalışmadığını söylüyor. Sistemin bir bakıma ihtiyacı var; bu bakım işverenlerin sadık bir iş gücü ve daha büyük bir müşteri tabanı oluşturmalarında yardımcı olacaktır. İngiliz Virgin Adaları her yıl büyük kasırgalar yaşadığı için altyapının ve halkın güvenliğine dikkat ediliyor. Tıpkı bunun gibi bir şirket de mevcut finansal fırtınalara karşı korunaklı olmalıdır. Bu plan, gelecekteki başarıları ve potansiyel tehditleri değerlendirmek isteyen bir şirket ya da ülke için bir başlama noktası olarak ele alınmalıdır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz