Hüsnü Özyegin’den aile yönetimi dersleri

Ben hiçbir kimseye çocuklarını aile şirketinde işe başlatmasını önermem...

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hüsnü Özyegin’den aile yönetimi dersleri
Fiba Holding’in kurucusu Hüsnü Özyeğin, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinden biri, Pek çok alanda yarattığı yenilikler ve öncülüklerle tanınır. Kendine özgü şirket ve insan kaynağı yaklaşımı vardır. Bunları de pek çok yerde paylaşmıştır. Ancak, Hüsnü Özyeğin’den daha önce “aile şirketi” yönetimi stratejisini dinlememiştim. Bu konuyu kimse de sormamıştı. Eşi daha çok vakıf işlerine odaklandığı için oğlu Murat ve kızı Ayşecan ile şirketlerini, yine kendine özgü bir yaklaşımla yönetir. Bu nedenle de onunla bu konuya yönelik bir görüşme yapılmadı. Ancak Bizz Consulting’in düzenlediği “Aile Şirketlerinin Yarını” adlı workshop’ta, bu konudaki görüşlerini dinleyince, örnek bir stratejisinin olduğuna tanıklık ettik. Ben bu uzun konuşmadan, aile şirketleri için örnek olacağını düşündüğüm satır başlarını paylaşmak istiyorum:

ÖNCE EĞİTİM PLANLANMALI
Oğlum ve kızımın eğitimleri benim için çok önemliydi. Ancak hiçbir zaman onları bir yarış içine sokmadık. Murat Dost Lisesi’nde, ardından da Koç Lisesi’nde okudu. Ayşecan ise İstek Vakfı’ndan mezun oldu. İkisinin de çocukluklarını yaşamalarını istedik. Murat, 13 yaşındayken Amerika’ya yaz okuluna gitti. Ben de 10 yaşında İzmir’den Robert Koleji’ne gelmiştim. Bu, bana kendi ayaklarımın üzerinde durmayı öğretti. Dolayısıyla çocuklarımın da bir an önce kendi ayaklarının üzerinde durması, aileden uzak, belli bir bütçe ile yaşamalarını, kendi kararlarını kendilerinin almasını arzuladım.

İŞE NEREDEN BAŞLAMALI?
Ben hiçbir kimseye çocuklarını aile şirketinde işe başlatmasını önermem... Örneğin 15-20 yıl önce bir gazete sahibi, oğlunu yurtdışında okuttu. Çocuk okulunu bitirip Türkiye’ye döndü. Babası, daha çocuk uçaktan iner inmez onu gazeteye genel müdür yaptı. Böyle başka örnekler de var ve çok yanlış buluyorum. Sizin şirkette çok iyi yetişmiş genel müdürünüz ve yöneticileriniz var. Neden deneyimsiz bir kişiye rapor etsinler? Benim aklımda her zaman onların Fiba Grubu’nda çalışması vardı. Çünkü insan şirketini kurup büyüttükçe, onu sonradan aileden birilerine teslim etmek istiyor. Bu nedenle işe Murat’ın en alt kademeden ve bir an önce başlamasını istedim. Zaten aile şirketlerinde en doğru olanı da budur. O da veznedar olarak bankaya girdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz