İnternette 30 milyon TL'lik kartlı ödeme

Bankalararası Kart Merkezi tarafından açıklanan 2012 e-ticaret raporuna göre geçen yıl ülkemizde internetten 30,7 milyon TL’lik kartlı ödeme yapıldı.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnternette 30 milyon TL'lik kartlı ödeme
2007’de internetten yapılan ödeme tutarı 5,5 milyon TL’ydi. Türkiye’de e-ticaret hacmi yılda ortalama yüzde 50 oranında büyüyor. Mobile hazırlık (Mobile Readiness) açısından Avrupa’nın ilk 3’ünde yer alan Türkiye’de mobil ticaretin hızla gelişeceği öngörülüyor. Geçtiğimiz ay, Türkiye’nin ilk mobil alışveriş ve ödeme platformu olarak kurulan Mobilexpress’in genel müdürü Tunç Berkman’la görüştüm. Berkman, mobil ödemelerin artması için, basit çözümler gerektiği düşüncesiyle yola çıkmış. SMS bazlı, mevcut teknolojilerden yola çıkan ve kolay kullanılan bir sistem geliştirmiş. Mobilexpress, demokratik bir yapıya sahip. Her tür cep telefonundan, tüm operatörlere ve tüm banka kartlarına hizmet veriyor. Dünyada mobil ödemeler sektörünün geldiği noktaya ilişkin rakamlar ve geleceğine ilişkin tahminler ise şöyle:

- 2012 yılında Avrupa ülkelerinde, toplam 44 milyar Euro mobil ödeme yapıldı. 2015’te bu rakamın 94 milyar Euro'ya çıkması bekleniyor.
- Mobil ödeme sistemlerinin büyümesindeki en büyük etken akıllı telefonlar. 2012’de Avrupa'daki smartphone kullanıcılarının oranı 48 idi. 2015’te bu oranın yüzde 65’e çıkması bekleniyor.
- Mobil ödemenin en etkin araçlarından biri olacağı söylenen ancak henüz tam olarak beklenen başarıya ulaşamayan NFC teknolojisiyle gerçekleştirilen ödemeler dünyada 2012’de toplamda 4 milyar dolar iken, bu rakamın 2017’de 191 milyar dolara çıkması bekleniyor.
- Dünyada mobil ödeme üzerine 180’den fazla girişim bulunuyor. Girişimlerin yüzde 70’i Amerika merkezli olarak çıkıyor. Amerika’dan sonra en çok girişim bulunan yer ise Kuzey Avrupa.
- Mobil ödemelere yatkınlık ve bu konuda en hızlı yol alması beklenen ülkeler arasında (Mobile Readiness) Türkiye, İngiltere ve Polonya ile beraber ilk 3’te yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz