İtalyanların yerine talibiz

Şankaya, artık daha katma değerli bir aşamaya geçmek istediklerini söylüyor

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İtalyanların yerine talibiz
ŞENOL ŞANKAYA / Yeşim Teksil Genel Müdürü
Yeşim Tekstil, Türkiye'nin en büyük tekstil şirketlerinden... İhracat ağırlıklı çalışan şirketin performansı, aslında sektördeki genel durumu yansıtması açısından da önemli. Geçtiğimiz yılı 225 milyon doları ihracat olmak üzere 260 milyon dolar ciroyla kapatan şirket, bu rakamlarla 2011 'e paralel bir yıl yaşamıştı. 2013'te de Yeşim Tekstil, geçtiğimiz yılki durumunu korumayı hedefliyor. Bu yıl daha çok mevcut yapılarıyla kaynaklarını daha verimli kullanmaya odaklandıklarını belirten Yeşim Tekstil Genel Müdürü Şenol Şankaya, mevcut kapasitelerini daha verimli kullanarak, fason şirketlere üretim yaptırarak büyümeye çalışacaklarını söylüyor. "Önümüzdeki dönemde Yeşim'in odağında kârlı büyümek var” diyen Şankaya, bunu nasıl yapacaklarını şöyle anlatıyor: "Gelecek 10 yılda hazır giyim ve konfeksiyon şirketi olarak 1 milyar dolarlık ciroyu yakalamayı ve bu sektörde dünyadaki ilk 10 şirket arasına girmeyi planlıyoruz. Bursa'da yeni yatırım hedefimiz yok. Yeni yatırımlarımız daha çok yurtdışına ve ülkemizde 6'ıncı bölge teşviklerinin olduğu yerlere olacak. Yerli ve yabancı şirket satın alımları da gündemimizde olacak. Çünkü 1 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayabilmek için sadece bizim üretmemiz yeterli olmayacak."

Nike, Burberry, Hugo Boss ve Zara gibi dünya devlerinin üreticisi olan Yeşim Tekstil, büyürken dünya devi bu markalara, moda yönlendiricisi olarak da destek veren bir boyuta gelmeyi planlıyor. Bugüne kadar global markalarla ortaklık kurma ve stratejik ortaklığa girme hedeflerinde başarılı olduklarını dile getiren Şankaya, artık daha katma değerli bir aşamaya geçmek istediklerini söylüyor "İtalyan üreticilerin, o markalar sıralamasındaki yerine talibiz, Yani tasarım, inovasyon ve yaratıcılık bizde olacak, Önümüzdeki 5-10 yıl içinde bu markaların vazgeçilmez üreticisi pozisyonunu almak istiyoruz” diye konuşuyor.

“BU İŞİ YAPMAYASAYDIM, SPORCU OLURDUM”
Şankaya, tam bir spor tutkunu, Haftanın 3-4 günü özel bir hoca eşliğinde spor yapıyor, Futbol oynamayı da çok seviyor. "Futbola olan sevgim çok farklı” diyen Şankaya, şöyle devam ediyor: "Özellikle oğullarımla birlikte katıldığımız 'Babalar ve Oğullar' turnuvaları, hem spor yapmama hem oğullarımla birlikte olmama fırsat verdiği için benim büyük zevk aldığım spor ortamlarından birisi. Yine tenis oynamayı, kayak yapmayı çok severim, Üniversite yıllarında bol bol sörf yapardım. 'Bu işi yapmasaydınız, ne yapardınız' derseniz, sporla ilgili bir şey yapardım derim."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz