Kurumlara güven yüksek, liderlere düşük

Edelman Trust Barometresi 2013'ün sonuçlarına göre, aralarında Türkiye'nin de olduğu 26 ülkede, iş dünyasına güven yüksek.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kurumlara güven yüksek, liderlere düşük
GLOBAL GÜVEN BAROMETRESİ
26 ülkede, 13 bin kişiyle yapılan online araştırma sonucunda yayınlanan Edelman Trust Barometresi 2013'ün sonuçlarına göre, aralarında Türkiye'nin de olduğu 26 ülkede, iş dünyasına güven yüksek. ilk sırada yer alan STK'lardan sonra, iş dünyasına ait kurumlar ikinci sırada yer alıyor.

AKADEMİSYENLER DE ÖNE ÇIKIYOR
Ancak konu, şirket yöneticilerine gelince tablo değişiyor. Kurum liderlerine kurumların kendisi kadar güven duyulmuyor. insanlar, şirketler hakkında bilgi veren yöneticilerin anlattıklarına şüpheci bir şekilde yaklaşıyor, buna karşın, akademisyenlerin, sıradan insanların ve şirket çalışanlarının sözlerine güven duyuyorlar.. .

GÜVEN SORUNU
Katılımcılara bir şirketle duydukları güvende rol oynayan başlıca kişiler sorulduğunda, CEO'lar yüzde 43, devlet görevlileri ise yüzde 36 ile bu sözcüler arasında güven endeksi en düşük olan profiller olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye'de ise şirket CEO'larına yüzde 52, devlet görevlilerine ise yüzde 38 oranında güven duyuluyor.

GERÇEK YAŞAM ÖYKÜLERİ
Edelman'ın araştırmasına göre tüketiciler marka ve ürün vaadlerine değil, yaşanmış gerçek öykülere güveniyor. Katılımcılar global ölçekte en çok bloglarda (yüzde 43) ve sosyal medyada (yüzde 43) bizzat o ürünü kullanan kişilerin belirttikleri görüşlere güven duyuyor. Türkiye'de en çok güven veren mecra ve sözcü ilişkisi, sosyal paylaşım sitelerinde (yüzde 34) ve bloglarda (yüzde 34) tüketici tarafından belirtilen görüşler olarak ortaya çıkıyor. Gazete ve dergilerde ise en çok sözüne güvenilen profiller Türkiye'de yüzde 42 ile akademisyenler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz