Merkez bankası'nın 2012 yol haritası nasıl olacak?

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın Londra'da yaptığı değerlendirmeler...

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Merkez bankası'nın 2012 yol haritası nasıl olacak?

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, geçtiğimiz ay yabancı yatırımcılarla buluşmak üzere Londra'daydı. 2 Başçı, yatırımcılara Avrupa'da finansal piyasaların zorda  olduğu son dönemde, Türkiye'nin performansının nasıl geliştiğini, yeni dönem için öngörülerini anlattı. Yatırımcıların sorularını da yanıtlayan Başçı ile ben de Londra'da özel bir görüşme yapma imkanı buldum. Her ne kadar Merkez Bankası 2012 para ve kur politikasını Capital'in yayına girmiş olacağı 27 Aralık 2011 tarihinde detaylarıyla açıklayacak olsa da, Başçı'nın Londra'da yaptığı değerlendirmeler oldukça önemli. Kısaca paylaşmak isterim:

BÜYÜMENİN YÖNÜ
"Türkiye'nin 3'üncü çeyrek büyümesi beklentilerimizin üzerinde geldi. Ekonomimizde dengeleme sürüyor. Önümüzdeki dönemde büyümede kademeli yavaşlama sürecek. Türkiye'nin potansiyelinin yüzde 5 olduğunu düşünüyoruz ama beklentimiz 2012'de büyümenin yüzde 4 olarak gerçekleşeceği yönünde.

ENFLASYONA DİKKAT!
En önemli gündemimiz ise enflasyon. Enflasyon önümüzdeki aylarda hedefin üzerinde olmayı sürdürecek. Merkez Bankası olarak enflasyonist risklere karşı gerekli önlemleri aldık. Sıkılaştırılmış para politikalarının sonuçlarını önümüzdeki dönemde daha net görmeye
başlayacağız. Cari açıktaki iyileşme son çeyrekte çok daha belirgin olacak.

BANKA KREDİLERİ
Avrupa'da riskler oldukça büyük. ihmal etmemek gerekiyor. Türkiye'de kredi büyümesi ılımlı seyrediyor. Hızlı kredi genişlemesi sorununa yönelik aldığımız tedbirler amacına ulaştı. Önümüzdeki dönem de izlemeye devam edeceğiz. Gerekirse yeni tedbirler alırız. Munzam karşılıklar konusunda şu anda bir değişiklik düşünmüyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz