"MetCap enerjide büyük oynuyor"

Türkiye enerji piyasasından yüzde 5-6'lık bir pay alan MetCap Enerji Yatırımları, ilerleyen yıllarda da bu payı korumayı hedefliyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
MetCap enerjide büyük oynuyor
Kerem Metin, Türkiye'nin en başarılı profesyonel yöneticilerinden Celal Metin'in oğlu, O da ilk etapta yola babası gibi bir profesyonel olarak çıktı, Dünyanın en iyi üniversitelerinden Carnegie Mellon'nun makine mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 3,5 yıl Dupont'ta çalıştı, Sonra Komili'den aldığı cazip bir teklifle Türkiye'ye döndü, Komili'de ihracat koordinatörlüğü yaptı, ancak şirketin yaşadığı olumsuz süreçle birlikte bu işten ayrıldı, Hemen sonrasında 14 ayını Irak'ta telefon ve internet hizmeti sağlayan bir savunma sanayi şirketinde geçirdi ve 101, Hava indirme Tugayı'ndan hizmette mükemmellik madalyası aldı. Bu işin ardından da medya araştırmaları alanında hizmet veren Amerika'ya ilk yazılım ürünü satan Türk şirketi PRNet'i kurdu. Metin, bugün 37 yaşında ve son 2 yıldır da aile şirketi MetCap Enerji Yatırımlarının Başkanı ve CEO'su olarak iş hayatına devam ediyor. "Aile şirketlerine önce itibarınızı ve paranızı kazanıp gelmelisiniz, aksi takdirde babalar sekreter gibi kullanır. Babamın 45 yıllık endüstri tecrübesi var. Dolayısıyla onun bildiği doğrular, bizden her zaman daha çok olacak" diyor. Metin'in başında olduğu MetCap Enerji Yatırımları, 2004 yılında kuruldu. Yüzde 100 aile şirketi olan MetCap, enerjide rüzgar ve güneş enerjisiyle entegre çalışan doğalgaz çevrim santralleri geliştiriyor. Şu anda toplam 2 bin 70 megavatlık bir lisanslı güçleri olduğunu belirten Metin, "Bizim amacımız doğalgaz ile yenilenebilir kaynakları birleştirerek daha temiz, etkin ve verimli tesisler kurmak. Elimizde Karaman'da yer alan Project Dervish ile Kırklareli'inde yer alan Project Eurostar var. Bunlardan GE'nin yüzde 10 ortak olduğu Dervish'in kapasitesi 1,080 megavat, Eurostar'ın ise 890 megavat, 2 tesisin toplam bütçesi 1,5 milyar Euro, 2014 ve 2015 yıllarında projeler bittiğinde 4 milyon eve elektrik verebilecek elektriği üretiyor olacak" diyor. Halihazırdaki lisanslı gücüyle 53 bin megavatlık Türkiye enerji piyasasından yüzde 5-6'lık bir pay alan MetCap Enerji Yatırımları, ilerleyen yıllarda da bu payı korumayı hedefliyor.

ORTAK GEÇMİŞ FAKTÖRÜ
GE ile MetCap'ın ortaklığında her şeyin daha sorunsuz ilerlemesinin önemli nedenlerinden biri de GE Termal Ürünler Bölüm Başkanı ve CEO'su Paul Browning ve Kerem Metin'in Carnegie Mellon mezunu oluşları. Ortak bir geçmişe sahip olmanın işleri kolaylaştırdığını belirten Metin, "Bu durum aynı zamanda bana Amerika'da çalışmaya devam etseymişim şu anda orada başkan yardımcısı olabilirmişim diye düşündürüyor" diye de ekliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz