Önümüzdeki 3 yılda 1 milyar TL'yi geçeriz

Esas Holding Gıda Grubu Başkanlığı'nda 16'ncı ayını dolduran Çelebi, 3 şirketi ve 400 milyon TL cirosu olan bir grubu yönetiyor.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Önümüzdeki 3 yılda 1 milyar TL'yi geçeriz
BABÜR ÇELEBİ / Esas Holding Gıda Grup Başkanı

Babür Çelebi, iş dünyasının çok yakından tanıdığı bir profesyonel. Daha önce Unilever, Evyap ve Ülker gibi hızlı tüketim sektörünün dev şirketlerinde üst düzey yöneticilik yaptı. Pazarlama alanındaki başarıları onun iş dünyasında kendisine özel bir yer edinmesini sağladı. Çelebi ile en son 2009 yılında bir araya geldiğimde Doğan Online'ın CEO'su olarak şirkette önemli bir dönüşümü başlatmak üzereydi. Kariyerinde bir değişiklik yaparak ilk kez reklamveren masasından reklam alan tarafa geçmenin heyecanını anlatırken de dijital dünyaya duyduğu ilgiden bahsetmişti. Aradan geçen 3 yılın ardından bu kez Çelebi ile Esas Holding Gıda Grup Başkanı olduğunda bir araya geldik, Tamamen geleceğin işlerini yaptığı Doğan Online'da misyonunu tamamladığını belirten Çelebi, Esas Holding'le tekrar ana işine döndüğünü söylüyor. Esas Holding Gıda Grubu Başkanlığı'nda 16'ncı ayını dolduran Çelebi, 3 şirketi ve 400 milyon TL cirosu olan bir grubu yönetiyor. Yeni yapıya ilişkin olarak, "Burası benim alıştığım tipik şirketler gibi değil. Daha kuvvetli olan bir yatırımcı ayağı var. Burada işi büyütmenin, pazar payı almanın yanında bir çıkış stratejimiz de var. İşe ortak almayı, halka açmayı veya tamamen çıkmayı gözden geçiriyoruz, Birden fazla işle ilgileniyor olmak da keyifli" diyor Esas Holding Gıda Grubu altında Peyman markası, kuruyemiş sektöründe faaliyet gösteriyor ve pazarda iki numaralı oyuncu konumunda. Bonservis de ev dışı tüketim ürün tedarikinde sektörde ikinci büyük oyuncu. Esaslı Gıda da şarküteri ve ileri işlenmiş et kategorisinde faaliyet gösteriyor. Çelebi, bu 3 şirketin önümüzdeki dönemde sayısının 7'ye ulaşabileceği gibi 2'ye de inebileceğini ifade ediyor. "Şirketin yapısından dolayı devamlı proje peşinde olduğumuz için kimlerle ortak olabiliriz hangi iş dallarına girebiliriz diye bakıyoruz. Buna yönelik çok farklı görüşmeler devam ediyor, inşallah bu yıl içinde bir veya iki tanesini sonuçlandıracağız" diye konuşuyor.

"GIDANIN PAYI HIZLI ARTACAK"
Esas Holding Gıda Grup Başkanı olarak kendisinden beklenenin gıda alanındaki yatırımları artırıp bu alanda mevcut yatırımları da daha kârlı ve verimli hale getirmek olduğunun altını çizen Çelebi, "Bonservis'in hacmini 3 yıl içinde 3'e katlamayı planlıyoruz. Peyman her yıl çift haneli büyüyecek, Esaslı Gıda'yı da 3 yıl içinde 2'ye katlayacağız. Bu durumda 3 yılda 1 milyar TL ciroyu geçeriz, Bugün holding gelirlerinden yüzde 15 pay alan gıdanın payı da yüzde 20-25'lere çıkar" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz