Opet'i büyüten sır

Opet son yılların en hızlı büyüyen şirketlerinden...

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Opet'i büyüten sır
CÜNEYT AĞCA / Opet Henel Müdürü
Son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde rakiplerinden daha hızlı adımlarla ilerliyor, Cirosunu her geçen yıl yükseltiyor, Bu yıl Capital500 sıralamasında bir basamak yükseldi ve 3'üncü olarak dikkatleri üzerine çekti.
Peki Opet bunu nasıl başardı?
Sektörde pazar payını istikrarlı şekilde artıran tek büyük şirket olduklarını belirten Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca, özellikle Capital500'de kendilerini 3'üncülüğe taşıyan sürecin bir yıllık bir olay olmadığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: "Bunun basit bir reçetesi yok, Ama temel birtakım şeyler var, Öncelikle odağımız müşteri memnuniyeti, Müşteri memnun olduğu zaman markanın bayisi olmak isteyenler artıyor. Network genişliyor, Kazandığımızın belli bir kısmını sosyal sorumluluk olarak ülkeye yatırıyoruz. Ayrıca yerli şirket olmanın avantajıyla her türlü değişime çok çabuk uyum sağlayabiliyoruz. Hızlı hareket ediyoruz.” Opet, pazar payında hızla yol alıyor, Geçtiğimiz yıl ortası itibariyle akaryakıt sektöründe pazar payında 3'üncülükten 2'nciliğe ulaştı, Şu an toplam 17,9'luk payıyla ikincilik koltuğundaki Opet'in hedefi ise liderlik, Ancak bunun için kendisine bir zaman koymuyor, Satın alarak büyümekten çok organik büyümeyle yola devam etmeyi planlıyor. Şu an toplam 1,300 istasyonu olan Opet, yıl sonunda pazar payını yüzde 19,5'e, istasyon sayısını da 1,325'e çıkarmaya çalışıyor.

SEKTÖRÜ DEĞİŞTİREN GELİŞME
Akaryakıt sektörü 18 Eylül 2010 tarihinde önemli bir değişim yaşadı. Sektörde bayilerle yapılan anlaşmalar 15 yıldan 5 yıla düşürüldü. Bu da tıpkı GSM sektöründe numara taşımada yaşanan etkiyi yarattı, Piyasadaki bayilerin yüzde 70'i şirket değiştirebilir hale geldi, Bu durumun Opet'i nasıl etkilediğine gelince... Herkes gibi kendilerinin de bu gelişmeden etkilendiğini belirten Ağca, "Ancak biz o süreçten yine pazar payımızı artırarak, istasyon ağımızın çoğunu elimizde tutarak ve rakipten istasyon transfer ederek geçirdik” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz