Orta Doğulu finansçılar Türk yazılım şirketlerini istiyor

Orta Doğu finans dünyası, Türk yazılım şirketleri için gözde pazar haline geliyor.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Orta Doğulu finansçılar Türk yazılım şirketlerini istiyor
Çok hızlı büyüyen Arap bankaları, sistemlerini yenilerken Türk yazılım şirketleriyle çalışıyor. Bu nedenle Dubai'ye yerleşen yazılım şirketlerinin sayısında artış var. Dubai merkezli Innova ve Veripark'ın ardından Sigma da bölgede ofis kurmaya karar verdi. Bu şirketler, bölgeden gelen gelirlerini önümüzdeki 3 yıl içinde 2'ye katlamayı planlıyor.

Güvenlik ve internet çözümleri ihtiyacı
Orta Doğulu finans kuruluşları özellikle sistemlerin merkezileştirilmesi, güvenlik ve internet bankacılığında çözüm arıyor. Yurtdışında ilk olarak Abu Dabi National Leasing projesini alan Sigma, bu talebi görerek 2012 yılında Dubai'de bir ofis açmayı planlıyor. Tepum Grup çatısı altında 2003 yılında kurulan Sigma'nın yönetim kurulu üyesi Dr. Ayla Sevand, "National Bank of Abu Dabi'nin leasing şirketi Abu Dhabi National Leasing'in operasyonları geliştirdiğimiz yazılımla yönetilecek. Yapımız web tabanlı ve tamamen entegre bir sistem sağladığı için bizi tercih ettiler. Son 12 aydır devam eden proje 2012 Ocak ayında faaliyete geçiyor. Yeni ihalelere katılıyoruz ve bölge bankalarıyla görüşmelerimiz sürüyor" diye konuşuyor.

Türk finans yazılımlarına ilgi büyük
Veripark Gulf Genel Müdürü Özken Erener, "Türk bankacılık sistemi çok ileri olduğu için yazılım şirketlerimiz yoğun ilgi görüyor. Orta Doğu'da daha çok yüz yüze iş yapma alışkanlığı var, Dubai merkezli çalışmak bu açıdan avantajlı oluyor" diyor. Aynı şekilde Innova Bilişim Çözümleri Genel Müdürü Aydın Ersöz de son yıllarda Türk yazılım firması olmanın avantajlarını görmeye başladıklarını söylüyor. "Bölgede iş yapan, nitelikli ve çalışkan insana ihtiyaç var ve Türk şirketleri de hem sıkı çalışmaları hem iş bitiricilikleri ve inisiyatif almalarıyla öne çıkıyor" diye konuşuyor.

Hedef pazar payını yükseltmek

Dubai'de 60 kişilik kadroya sahip Veripark Gulf, bankalara CRM ve internet bankacılığı alanlarında yazılım sağlıyor. Veripark Gulf Genel Müdürü Özken Erener bölgede iddialı hedefleri olduğuna dikkat çekiyor ve şöyle diyor: "Suudi Arabistan'dan Katar'a kadar pek çok banka ile çalışıyoruz. Bugün için şirketin toplam cirosunda payımız yüzde 30. 2012'de ise bu payı yüzde 45'e çıkarmayı planlıyoruz." 2007 yılında kurduğu Dubai ofisini kriz sonrası kapatan Logo Yazılım'ın CEO'su Buğra Koyuncu, bölgede Arap Baharı ile birlikte ciddi bir iş talebi olduğu düşüncesinde. 2012 yılı sonrası bölgede bir ortak şirketle varlıklarını sürdürme kararı aldıklarını söyleyen Koyuncu, "Yurtdışı gelirlerimiz arasında Orta Doğu'nun payı şu an yüzde 6. Amacımız önümüzdeki 3 yılda bu payı yüzde 10'a çıkarmak, bu hedefi de çok gerçekleşebilir görüyoruz" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz