Şirketi bir aile meselesi haline getirmek

Dünyanın her yerindeki şirketler için bugün geçmiş yılın muhasebesini yapma ve gelecek yıl için yeni planlar tasarlama zamanı.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şirketi bir aile meselesi haline getirmek
Elemanlarınızı çok sıkı çalıştıkları için ödüllendirmeyi ve onlara sevdikleri insanlarla birlikte dinlenebilecekleri kadar izin vermeyi sakın unutmayın. Hayatım boyunca ailemin sevecen ve destekleyici olmadığı bir anı bile hatırlamam ve bu durum benim iş hayatında fırsatları değerlendirmemi ve zor günlerde kendime olan inancımı kaybetmememi sağlayan dev bir fark yarattı. Bu nedenle ben daima Virgin'de şirketi bir aile meselesi olarak görmeye çalıştım. Başarılı bir şirket kurmak için çalışanlarınıza karşı ailenizmiş gibi davranmanız gerekir. Çoğu müteşebbis tanıdığım çalışanlarını kendi aileleri gibi gördüklerini söyler. Ancak onlardan bazılarının sırf beni mutlu etmek için bunu söylediklerine şahit oldum.

Etrafınızın geçinebildiğiniz ya da geçinemediğiniz meslektaşlarla çevrili olduğu bir ortamda şirketinizde ahenkli bir çalışma atmosferini nasıl yaratabilirsiniz? Öncelikle sağlıklı bir
yaratıcı ortam kurmuş olmanız gerekir. Burada farklı bölümlerden çalışanları ayrıştırmak yerine onlara birbirleriyle kaynaşma ve yeni ilişkiler kurma özgürlüğünü tanımak çok daha iyi sonuç verir. Ve çalışma ortamını tasarlarken de onların bir araya gelebilecekleri, rahatlayabilecekleri ve fikir alışverişinde bulunabilecekleri alanlar yaratmak çok önemlidir.

Hepsinden önemlisi de insanlara birbirlerini tanımaları için zaman verin. Çalışanlarınızın çoğu, iş arkadaşlarıyla kendi ailelerinden daha fazla zaman geçirdiği için onların birbirleri hakkında bir parça da olsa bilgi sahibi olması gerekir. Aynı şekilde onların ailelerinin de birlikte dışarıda zaman geçirmeleri gerekir ki nasıl meslektaşların birbirlerini sadece iş ortamında görmeleri hoş bir şey değilse ailelerin de sadece ev ortamında görüşüyor olmaları pek sağlıklı değildir. Onları birlikte yemek yemek ve iş ortamının dışında da birlikte bir şeyler yaparak sosyalleşmeleri doğrultusunda teşvik edin. Maalesef ki uyum sağlayamayan bazı insanlar da olabilir. Kendi ailelerimizin içinde bile kuzenler bazen dangalaklıklar sergileyebilir. Ancak eşim Joan ve ben o kadar şanslıydık ki en iyi arkadaşlarımız olan Holly ve Sam bize komşu olan evi satın aldı ve orada oturuyorlar. Bu arada birbirlerinden hiç hoşlanmayan çalışanlarınız olması demek onların birlikte üretken çalışmayacakları anlamına gelmez. Burada işin sırrı, birbirlerinin becerilerine karşı bir saygı ve sevgi kültürü geliştirmekte yatar. Eğer bunu öncelikle siz yaparsanız ardından yöneticilerinizin ve çalışanlarınızın da aynısını yaptığını görürsünüz. Aile ilişkilerinizi sağlamlaştırmanın bir diğer önemli yolu da sürekli iletişim halinde olmaktır. Ben çok şanslıyım, çünkü ne zaman bir iş seyahatine çıksam muhakkak yanımda aile üyelerimden bazılarını bana refakat ederken bulurum. Geçenlerde Virgin Galactic'deki son gelişmeleri kontrol etmek için Kaliforniya'da, Mojave'ye giderken bana kızım Holly eşlik etmişti. Oğlum Sam ise ancak birkaç seyahatte bana katılabilmişti ve ben onu "Tabuların Yıkılması” adındaki uyuşturuculara karşı verilen başarısız savaşı anlatan belgesel filmi üzerinde çalışırken izlediğimde koltuklarım kabarmıştı. Meslektaşların da iş ortamındayken mümkün olduğunca birbirleriyle iletişimde olmaya çalışması gerekir. Eğer yüz yüze görüşemiyorsanız bile telefon, video konferans ve sosyal medya aracılığıyla bu işi başarabilirsiniz. Yıllar boyunca farklı ülkelerde aynı takımın üyeleri olarak birlikte çalışmış ve aralarında zaten samimi bir muhabbet gelişmiş olmasına rağmen nihayetinde yüz yüze tanışma fırsatının yakalandığı anlarda onlarla birlikte o anı yaşamayı çok severim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz