Siz bozmazsanız, başkası sizi bozar

John Donahoe diyor ki bu teknoloji işinde, değişime karşı durmak mümkün değildir.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Siz bozmazsanız, başkası sizi bozar
Cannibalism, İngilizcede yamyamlık kelimesinin karşılığıdır. Şirketlerin ya da bir değerin parça parça edilmesini ifade etmek için de kullanılır. Geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen online ihale sitesi Ebay’in CEO’suyla yapılmış söyleşiyi okuyunca bu deyime bir daha rastladım. Şirketini zor dönemde alıp dönüştüren John Donahoe’nin bu söyleşide önemli saptamaları vardı. Ama benim iki önemli saptaması dikkatimi çekti:

1- Kendinizi parça parça edin: Cannibalism kavramını burada kullanmış. John Donahoe diyor ki bu teknoloji işinde, değişime karşı durmak mümkün değildir. Ya kendinizi değiştirir, gerekirse parça parça edersiniz ya da başkası gelir sizi bir yamyam gibi parçalar. Bu nedenle biz dönüşüm projesi başlattık. Acı ilacı içmemiz gerekiyordu, içtik. Başlangıçta kimse beğenmedi, ama bu yaptığımız işin temellerine odaklanmamızı sağladı. Son yıllarda aldığımız başarılı sonuçlarda bunun da rolü var.

2- Bozucu yenilikler endişesi: Kendisi klasik perakendeciler için “bozucu” (Distruptive) bir model yaratan Ebay’in CEO’su John Donahoe, “Her gün bozuculuk konusunda endişe duyuyorum” diye konuşuyor. Bir başka “bozucu” model sahibi şirket olan PayPal’ı da alan şirketin sahibi şunları ekliyor: “Yeni ortaya çıkan Square ve benzeri ödeme sistemleri şirketleri için endişeleniyorum. PayPal’ı bu nedenle sürekli ‘bozucu’ bir şirket olarak yönetiyoruz. Zaten sizi inovasyon yapmaya da bunlar itiyor. Bozucu siz olmazsanız, başkaları gelir sizi bozar.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz