Türkiye internet Penetrasyonu Araştırması'nın çarpıcı bulguları

Türkiye'nin "internet" konusundaki ihtiyacını ortaya koyan araştırma, bu yıl kırsal verilerle güncellendi.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye internet Penetrasyonu Araştırması'nın çarpıcı bulguları

Türkiye'de internetin durumunu ortaya koyan en kapsamlı pazar araştırmalarından birisi, TTNET'in geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği "İnternet Penetrasyonu Araştırması." Türkiye'nin "internet" konusundaki ihtiyacını ortaya koyan araştırma, bu yıl kırsal verilerle güncellendi. TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz'dan aldığım bilgilere göre ülkemizde 30 milyonu aşkın internet kullanıcısı var. Bu kullanıcıların yüzde 59'u erkek, yüzde 41'i ise kadın.

EVDE SANAL SOHBET
Evinde internet bağlantısı olanlar, interneti yüzde 77,8 oranında chat yapmak, yüzde 54,5 oranında araştırma
yaparak bilgi edinmek ve yüzde 38,1 oranında e-posta kontrol etmek için kullandıklarını dile getiriyor.

İNTERNET MEDYASI DA TAKİP EDİLİYOR
Türkiye'deki internet kullanıcılarının yüzde 36'sı ise internete, internet medyasını (gazeteler, haber siteleri) takip etmek için giriyor. İkinci önemli amaç ise oyun oynamak. İnternette oyun oynayanların oranı yüzde 33,6. Müzik indirmek için bağlananların oranıysa yüzde 21,6.

GECE YARISINA DEK İNTERNETTEYİZ
İnternetin en yoğun kullanıldığı saatler 20:00-24:00. Genel internet trafiği her gün değişse de ortalama değerler şu şekilde: Yüzde 32- Youtube hariç video izleme, yüzde 28,23- internette sörf yapma, yüzde 10,86- dosya indirme, yüzde 7,86- Youtube, yüzde 3,7- Tivibu, yüzde 0,20- oyun, yüzde 0,82- anlık mesajlaşma ve yüzde 9,4- diğer faaliyetler.

TİVİBU'NUN ŞAŞIRTAN PERFORMANSI
TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre sinema ve televizyonu taşınabilir hale getiren Tivibu Web, 1 yıl içerisinde 1,1 milyon abone kazanmış. Tivibu Ev toplam 30 ilde hizmete geçmiş durumda. 123 TV kanalına sahip olan Tivibu Ev platformunun mevcut durumda 27 bin abonesi var. Tivibu Cep'teyse şu anda 42 kanal bulunuyor; ancak kanal sayısı sürekli artıyor. Tivibu Cep uygulaması ise 100 bin indirme rakamını aşmış.

EN ÇOK KULLANAN İLLER HANGİLERİ?

Türkiye'de interneti en çok kullanan ilk 5 ilimize baktığımızda, İstanbul ilk sırada yer alıyor (yüzde 51,8). Ankara yüzde 49,1 ile ikinci sırada, Kocaeli ise yüzde 47,1 ile üçüncü sırada bulunuyor. Tekirdağ yüzde 43 ile dördüncü sırada yer alırken Antalya yüzde 42,7 ile beşinci sırada bulunuyor. Doğu Anadolu'da ise Tunceli yüzde 23,4 ile birinci sırada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz