Türkiye tasarrufu bilmiyor

AvivaSA, Ipsos araştırma şirketiyle birlikte 12 ülkede 13 bin kişiyle görüşerek tüketicilerin tasarruf tutumlarına yönelik bir araştırma gerçekleştirdi.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye tasarrufu bilmiyor
Türkiye’de 7 bölgede 18 yaş üstü ABC1 sosyo ekonomik gruplarından bin kişinin katıldığı araştırmanın çarpıcı sonuçları var. AvivaSA CEO’su Meral Eredenk, bireysel emeklilik sektöründe “tasarruf” kavramını sahiplenen ilk şirket olduklarını söylüyor. 2008 krizi sırasında Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin cari açık olduğunu herkesten önce tespit ettiklerini ve o günden bu yana yapılan tüm çalışmalarda, tasarruf bilincinin artırılması için farkındalık uyandırmaya çalıştıklarını anlatıyor. Araştırmadan çıkan bazı bulgularıysa şöyle özetliyor:

- Türk tüketicilerin yüzde 49’u herhangi bir finansal hizmet ürününe sahip değil, bu oran dünyada yüzde 22. Yüzde 49’luk dilime girenler, önümüzdeki bir yılda da herhangi bir finansal ürüne sahip olmayı planlamıyor.
- Finansal yatırım planlarında altın, gayrimenkul ve döviz gibi enstrümanları barındıran “diğer yatırım” seçeneğini tercih edenler yüzde 38’le belirgin bir ağırlığa sahip.
- Kasko, ev sigortası, hayat ve özel sağlık sigortası sahipliği diğer ülkelerde Türk tüketicilere kıyasla önemli ölçüde daha yaygın. Türk tüketicilerinin yüzde 37’si herhangi bir koruma ürününe sahip değil, bu oran diğer ülkelerin iki katı.
- Kasko sahipliği yüzde 43, konut sigortası sahipliği yüzde 27 iken, hayat sigortası sahipliği ise sadece yüzde 20’de kalıyor. Bu rakam, global pazardaki yüzde 39’luk paya göre de oldukça düşük bir seviyede.
- Türk tüketicisinin yüzde 60’ı önümüzdeki bir yıllık süreçte, bir sigorta ürününe sahip olmayı da düşünmüyor.
- Türk tüketiciler için tasarruf ve yatırımlarında “kazanç oranının garantili olması” yüzde 40’lık oranla en önemli kriter. Bu kriteri, “Kazanç az olsun, ama ahlaki yollardan olsun” diyen yüzde 21 ’lik bir bölüm takip ediyor.
- Türk tüketicilerinin yüzde 70’i “Emekli olduğumda yeterli bir yaşam standardını idame ettirecek kadar paramın olmayacağından endişeliyim” diyor.
- Türk tüketicilerinin yüzde 65’i, diğer ülke katılımcılarının yüzde 62’si ise emekliliğini finanse etmek için normal emeklilik tarihinden sonra da çalışması gerektiğini düşünüyor.
Türk tüketicilerinin yüzde 52’si yasal zorunluluk olmadıkça emeklilik için tasarruf yapmayı düşünmüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz