Türkiye'ye depolamayı öğretiyor

Bugün 2 bin olan konteyner sayısının önümüzdeki 10 yıl içinde 10 binlere çıkacağını öngörüyor.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'ye depolamayı öğretiyor
KAN ARTEMİZ / Pratik Depo Genel Müdürü
Pratik Depo, kişisel depolama alanında Türkiye'de faaliyete geçen ilk şirket. 2007 yılında Oytaç Ailesi tarafından kurulan şirkete, 2009 yılında Ali Sabancı, Özcan Tahincioğlu, Haluk Emiroğlu ve Reda Gargour ortak olarak katıldı. Aradan geçen 4 yılda bu ortaklık yapısının gücüyle şirket hem kendini hem sektörünü büyüttü. Her yıl yüzde 20-30 aralığında büyüdüklerini ifade eden Pratik Depo Genel Müdürü Okan Artemiz, sektöre etkilerini şöyle anlatıyor: “Avrupa'da hanelerin yüzde 5'i, Amerika'da ise yüzde 10'u bu depolama sisteminden faydalanıyor, Türkiye'de biz işe başlarken bu rakam binde 1 idi ve bugün binde 7'ye çıkmış durumda.” Sektörün büyüme potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Artemiz, henüz istenen hacimlerin yakalanmadığını, ancak Türk halkının depolamadan yaşam biçimi olarak faydalanacağına inandıklarını söylüyor. Bugün 2 bin olan konteyner sayısının önümüzdeki 10 yıl içinde 10 binlere çıkacağını öngörüyor.

Eşyaların kişilere yük olmasına engel olmak için çözümler geliştiren ve değer verilen her eşyayı ihtiyaçlara göre yöneten Pratik Depo, hizmetlerini de çeşitlendiriyor. Son olarak kişisel depolama hizmetine dünyada bir ilk olan artı 1 oda sistemini kattıklarını anlatan Artemiz, “Artı 1 oda hizmetiyle şimdi evlerin bir odası daha var. Evlerde dönemsel olarak kullanılmayan kışlık yazlık eşyalar, hobi malzemeleri, dönemsel kullanılan eşyalar bu sistemle depolanıyor. Bunun yanı sıra bu yıl içinde müşterilerimizin eşyalarını yönetmelerini sağlayan bazı kolaylıklar da sağladık. Örneğin, taşınırken video çekimi yapıyoruz. Bu şekilde ne depoladıklarını en ince ayrıntısına kadar görüyor ve unutmuyorlar. Aynı zamanda, sakladıkları eşyaları istediklerinde internet üzerinden onlar için satışa çıkarabiliyoruz” diye konuşuyor.

“YURTDIŞINA AÇILACAĞIZ”
Şu anda İstanbul ve Ankara ofisleriyle faaliyet gösteren Pratik Depo, 2014 yılında İzmir, Muğla, Antalya başta olmak üzere birçok şehirde yeni ofisler açarak büyümeyi planlıyor. Şirketin yurtdışına açılma hedefi de var. Artemiz, "Avrupa've Amerika'da adımızdan söz ettirerek yurtdışına açılmayı istiyoruz” diyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz