Türkiye'yi teknoloji merkezi yapacak

1990'lı yıllardan bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren Atos, burada da önemli bir pozisyona sahip.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'yi teknoloji merkezi yapacak
ORHAN AKBULUT /  Atos Yönetim Kurulu Başkanı
Atos, BT çözümleri alanında dünyanın lider şirketlerinden biri. Toplam 48 ülkede 74 bin çalışanıyla 8,5 milyar Euro'yu aşan bir ciro yaratan Atos'un ana faaliyet alanı, büyük veri ve bulut bilişim çözümleri, sistem entegrasyonu, ödeme sistemleri, kurumsal sosyal ağlar, büyük spor etkinlikleri ve akıllı şebekeler. Şirketin BT hizmetleri konusundaki güçlü konumunun en büyük kanıtı da olimpiyatlar için geliştirdiği BT altyapı sistemleri, 1990'lı yıllardan bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren Atos, burada da önemli bir pozisyona sahip, BT çözümleriyle finans, kamu, enerji, telekom ve endüstri sektörleri başta olmak üzere farklı dallardan müşterilere hizmet verdiklerini belirten Atos Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Orhan Akbulut, Türkiye'de en güçlü faaliyet alanlarından bir diğerinin de çağrı merkezi hizmetleri olduğunu söylüyor. “İstanbul'da 2, Düzce'de 1 operasyon merkezimiz var, Son olarak Ordu'da açılan yeni çağrı merkezimizle birlikte operasyon merkezi sayımızı 4'e yükselttik, Özellikle çağrı merkezi alanında yeni yatırım için Anadolu'da uygun lokasyon arayışı içindeyiz. Bu yeni yatırımlarımızla birlikte şu anda 3 bine yaklaşan istihdam sayımız da hızla artacak" diyor.

Global bir şirket olma gücünü çağrı merkezi sektörüne taşımayı ve dış arama sağlayan bir şirket olmayı hedefleyen Atos, bu yılın sonunda çağrı merkezi alanında sunduğu hizmetleri globalleştirmeyi planlıyor. Akbulut, “Yabancı dilde çağrı merkezi servis ihracatında Türkiye'nin çok büyük rol oynayacağına inanıyorum" diye konuşuyor. Atos'un Türkiye planları büyük, Atos dünyasında Türkiye'nin önemli bir bilişim dünyası haline getirilmesi amaçlanıyor. “NATO gibi uluslararası önemli bir müşterinin projelerini Türkiye'den yapıyor olmanın yanı sıra Türkiye ve komşu ülkelerde gerçekleştirdiğimiz olimpiyat ve oyunların BT altyapı hizmetleri de bu hedefimize katkı sağlıyor" diyen Akbulut, bu konuda kat etmek istedikleri yolu da şöyle açıklıyor:

“AR-GE konusunda Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen projelerde İspanya ile beraber birlikte çalışmaya başladık, Bu tarz çalışmalarımızı artırmayı hedefliyoruz, Devletin de şu anda hizmet ihracatını daha fazla desteklemekle ilgili çalışmaları var, Özellikle çağrı merkezleriyle ilgili yeni teşvik çalışmaları bulunuyor, Bunlar da bir araya geldiği zaman Türkiye'nin uluslararası bilgi teknolojileri pazarında büyümesi ve bir merkez haline gelmesi söz konusu, Tabii ki amaç Hindistan gibi olmak değil, Katma değerli, daha çok danışmanlık içeren konularda ciddi bir istihdam oluşturabilmek ve dış ticaret açığını da dengeleyebilmek açısından BT'nin önemli bir alan olacağı düşüncesindeyiz."

KOŞARAK BAĞIŞ TOPLUYOR
Orhan Akbulut için spor hayatın olmazsa olmaz parçası. Özellikle koşuda iddialı olan Akbulut, sporu sosyal sorumlulukla birleştiriyor. Atos çalışanlarından oluşan “Adım Adım" adını taşıyan bir oluşumla farklı maraton yarışlarına katılıyor. “Bu organizasyonlarda hem sağlık ve keyif için koşuyoruz hem TOFD, TEGEV, Koruncuk Vakfı, AKUT, Tema Vakfı gibi değerli STK'lar için bağış topluyoruz" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz