Yüksekleri hedefleyin

Ödüller bir ekip için muazzam motive edici olabilir.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yüksekleri hedefleyin
Ünlü maceraperest George Mallory’e neden Everest’e tırmanmak istediği sorulduğunda, şöyle cevap vermişti: “Çünkü keşfedilmemiş bir tek o var.” İşte gerçek bir girişimcinin yeni bir iş kurarken sahip olması gereken keşfetme tutkusu da böyle olmalı. Herhangi bir şeyi başarabilmek için dünyada bir ilki gerçekleştirmeyi hedeflemelisiniz. Şirketiniz hangi sektörde yer alıyor olursa olsun, gözünüzü rakiplerinizden asla ayırmamanız gerekir. Onların layıkıyla yapamadıkları neleri siz onlardan çok daha iyi yapabilirsiniz? Yepyeni ve devrimci bir şeyler sunduğunuzda müşterilerinizi heyecanlandıracak ve onları hoşnut edecek olan şeyler nelerdir? Virgin şirketleri arasında, Virgin Galactic bu işi başarabilmiş bariz bir şirket örneğidir, çünkü biz ticari uzay endüstrisi alanında kelimenin tam anlamıyla yeni zirvelere ulaşıyoruz.

Bizim meydan okuyucu bir marka oluşturma çabamızın arkasındaki temel itici güç, bir ekibin sınırları yıkma konusunda doğuştan gelme arzusundan kaynaklanıyor. Bir girişimcinin veya yöneticinin kendi çalışanları arasında bu gibi inovasyoncu fikirlerin kıvılcımını çakmasını sağlayabileceği en iyi yöntemlerden biri de yarışmalar düzenlemek ve onları ödüllendirmektir. Onlar sayesinde insanların içlerindeki rekabet içgüdüleri canlanır ve ekstra yol kat etmeleri için gerekli enerji verilmiş olur. Bizim Virgin Galactic’i kurmamızın bir nedeni de Ansari X Ödülleri’nden aldığımız ilhamdı. Mühendis Burt Rutan, kendisinin yaptığı yeniden kullanılabilir insanlı uzay aracı olan SpaceShipOne’ı uzaya ikinci kez göndermeyi başardığında, bu konudaki sorunların tamamını çözdüğünü ispatlamıştı. Biz de kendisinden bizim uzay aracımız olan SpaceShipTwo’yu tasarlamasını istemiştik.

Ödüller bir ekip için muazzam motive edici olabilir. Bu makalede bahsedeceğim Virgin Earth Challenge’da olan biten de kesinlikle bundan ibaretti. Atmosferi sera gazlarından ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir yoldan temizlemeyi icat edecek kişiye 25 milyon dolarlık bir ödül. Bazı iklim değişikliği uzmanları, Avrupa’nın yıllık karbon salımına eşdeğer miktarı atmosferden temizlemeyi başarabilmiş olsaydık dünyanın sıcaklığını sonsuza kadar mevcut seviyesinde tutabileceğimizi söylüyor. Her ne kadar jüri üyeleri henüz bu ödülü kazanmaya layık birini bulamadıysa da destekleyici bir topluluk tarafından inovasyonları tetikleyecek rüzgarlar estirilmeye başlandı bile.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz