10 soruda piyasalar

Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Ahmet Yıldırım, bugün gelinen kritik seviyelerde, piyasaları yorumladı ve yatırımcılara önerilerde bulundu.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
10 soruda piyasalar
Piyasalar, 2012 yılındaki rallisini 2013’ün ilk ayında da devam ettirdi. Yılın ilk ayında borsa, yüzde 10 getiriyi yakaladı. Gelinen seviyelere rağmen borsa için olumlu görüşünü koruyan Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü AHMET YILDIRIM, teknik olarak endekste 90.500 hedefini veriyor. Faiz ve altının da iyi bir yatırım aracı olacağını söyleyen Yıldırım, hisse bazında Turkcell, Sinpaş GYO, Enka İnşaat ve Akfen Holding’e dikkat çekiyor. 2012 yılının tamamında dünyanın en iyi performans gösteren borsalarından İMKB, 2012 Mayıs ayında küresel piyasalardaki hafif çalkantı nedeniyle bir düzelme yaşadı. Yine de yaz aylarından itibaren güçlü trendine döndü. Yazdan beri global merkez bankalarının politika söylemleri ve adımları, piyasaları önce stabilize etti, ardından da destekleyen ana tetikleyici oldu. Bu süreç boyunca TCMB’nin izlediği politikalar da faizlerin düşmesini sağladı ve İMKB fazladan bir ivmeyi de bu sayede yakaladı. Yurtiçi ekonomik gelişmelere baktığımızda, Türkiye ekonomisinin yumuşak inişi başarıyla gerçekleştirdiğine dair verilerin artması, bununla beraber cari işlemler açığında iyileşme umut veren gelişmeler oldu. Ayrıca Fitch’in 5 Kasım’da Türkiye’nin notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye yükseltmesinin ardından not artırımı beklentileri de piyasaları destekledi. Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Ahmet Yıldırım, bugün gelinen kritik seviyelerde, piyasaları yorumladı ve yatırımcılara önerilerde bulundu:

1- BORSA YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜR MÜ?
Yukarı harekette İMKB’nin 2010 yılı dolar bazı zirvesi olan 51,00 cent seviyeleri görülebilir. Yurtdışı piyasalarının da güçlü olması durumunda bu seviyelerin de üzerini görmesi olası. İMKB gibi faizlere duyarlı piyasalar açısından özellikle bono piyasalarındaki seyir son derece önemli. Bu anlamda, dış faktörlerde bozulma olmadığı sürece, TCMB’nin uyguladığı politikanın da yardımıyla faizlerde bir miktar daha aşağı hareket mümkün. Yılın birinci yarısında bir not artışı olması durumunda faizlerde aşağı, borsada ise yukarı potansiyel daha da artabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz