"Avrupa krizi Türkiye'yi nasıl etkiler?"

Dr. Murat Üçer, Avrupa Krizi'nin Türkiye'ye etkilerini yorumladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Avrupa krizi Türkiye'yi nasıl etkiler?
Denetim, danışmanlık, vergi, kurumsal finansman ve kurumsal risk disiplinleri konusunda hizmet veren Deloitte'un ekonomi danışmanı Dr. Murat Üçer, Avrupa Krizi'nin Türkiye'ye etkilerini yorumladı.

KRİZ DERİNLEŞMEZSE NE OLUR?
Bu her şeyden önce krizin boyutuna bağlı. Kriz daha fazla derinleşmeden engellenirse ki şu aşamada bunun en olası senaryo olduğunu söylemek zor, ekonomi üzerindeki etki sınırlı kalabilir. Nispeten kısa sürecek bir durgunluk dönemi sonrasında risk iştahındaki iyileşmeyle birlikte Türkiye'ye para girişi güçlenir. Ekonomi, dış talep zayıf seyretse bile iç taleple büyür.

KRİZ DERİNLEŞİRSE NE OLUR?
Kriz derinleşirse bu bizi ticaret ve belki de daha önemlisi, kredi kanalıyla vuracaktır. Ticaret tarafında Avrupa en önemli ortağımız. Kriz sonrası dönemde Avrupa ülkelerinin toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 65'lerden, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinin ağırlığının artmasıyla, yüzde 55'lere düştü. Ancak buna rağmen ihracatımızın yarıdan fazlası halen Avrupa'ya yapılıyor. İhracatımız ve genel büyüme oranımızla dünya ekonomisinin büyüme oranı arasında güçlü bir ilişki var. Sonuçta global ekonomideki ciddi bir zayıflık ticaret kanalından bizi derinden etkiler.

FİNANSMAN/KREDİ KANALI ÖNEMLİ Eylül sonu itibarıyla özel sektörün yaklaşık 125 milyar dolarlık orta ve uzun vadeli borcunun 90 milyar dolara yakın kısmı AB bölge bankalarına. Bu borcun bir kısmı yurtiçindeki bankaların Avrupa'daki şubelerine karşı yükümlülüklerinden oluşuyor olsa da AB'de kriz derinleşir, Avrupa bankacılık sistemi 'sermaye kuvvetlendirmek için bilanço küçültmeye' zorlanırsa bizim finansman olanaklarımız kısılır. Yumuşak karnımız, cari açık ve büyümemizin cari açık vermeye bağımlı hale gelmiş olması. Finansman bulunamazsa ekonomide daralma kaçınılmaz olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz