Belirleyici, küresel faizler

FED'in faiz artırımı yaklaşımında hafiflemeye gitmesi gibi bir durum bu senaryo için etkili olabilir.

12.06.2014 11:21:020
Paylaş Tweet Paylaş
Belirleyici, küresel faizler
1 SORU 1 YANIT
Ferhat Keten / Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı
Dolar kuru ve faizin konut satışlarında etkisi oluyor, Kur ve faiz yükselmeye devam eder mi?


Burak Demirpehlivan / Saxo Capital Uluslararası Piyasalar Uzmanı

"Dolar/TL kurunda odak noktası iç siyaset olarak görünüyor olsa bile gelişmekte olan piyasaların tamamında FED kaynaklı benzer hareketler var. FED açıklamaları, ABD'de faizlerle ilgili olarak yükseliş ihtimalini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Bu nedenle de hareketlerin gelişmekte olan ülkeler sepetine istinaden süreceğini düşünüyorum, Bu sepet hareketinde öne çıkacak olan konular ise ülkelerin yeni yüksek faiz ortamına nasıl ayak uyduracakları ve ABD faizleriyle kıyaslandığında nasıl bir risk priminin hesaplanacağı olacak.

Yani küresel anlamda faizlerle ilgili beklentiler yükselişte olduğundan, bunun Türkiye'deki faizlere de yansıması kaçınılmaz olur. Küresel anlamda dolar talebini körükleyen bu gelişmeler, dolar/TL'de yeniden yukarı seviyeleri gündemde tutuyor. Seçimlerin ardından kur ve faiz üzerindeki etkinin kısa vadeli olarak dalgalı bir tepki vermesiyle karşılaşabiliriz.

Ancak bu sürecin durulmasıyla birlikte yeniden gelişmekte olan ülkeler sepetindeki hareketine geri döner. Bu durumu değiştirebilecek olan konular içeride oluşacak gelişmelerden ziyade yurtdışına bağlı.

FED'in faiz artırımı yaklaşımında hafiflemeye gitmesi gibi bir durum bu senaryo için etkili olabilir. Bu ortamın hazırlanması için de ABD makroekonomik verilerinde ciddi bir geri çekilmeye ihtiyaç var, Fitch'in Türkiye üzerindeki riskleri ön plana çıkarıyor olması da düşündürücü.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz