Bilanço okumanın 15 önemli sırrı

Garanti Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kaya, şirket bilançolarını okumanın ve nakit akım tablosunu çıkarmanın yolunu anlatırken, 15 önemli adım olduğuna dikkat çekti.

22.10.2014 19:16:170
Paylaş Tweet Paylaş
Bilanço okumanın 15 önemli sırrı
Sıradan yatırımcı için hisse senedi seçimi, doğru şirketi bulmak giderek zorlaşıyor. Bir zamanların önemli göstergeleri olan kar, satış, ihracat ve sermaye, gerçeği ortaya koymaya yetmiyor. Nakit akımı, FVAÖK, diğer faaliyet gelirleri, stok değeri, hazır değer kalemi ve diğerleri...

Yeni göstergeler, kalemler öne çıkıyor. Bunları doğru okumanın yolu da, bilançoları iyi analizden geçiyor. Garanti Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kaya’nın önerileri bu konuya rehberlik edecek nitelikte... Borsaya yatırım yapmak giderek zorlaşıyor.

Artık az zamanda çok para kazanma dönemi bitti. İyi düşünmeden, gerekli inceleme ve araştırmayı yapmadan hisse senedi almak neredeyse olanaksız hale geldi. Zaten böyle yapanlar için de zarar etmek kaçınılmaz bir son oldu.

Bu nedenle hisse senedinden para kazanmak isteyen yatırımcıların, artık az da olsa temel analiz yapması gerekiyor. Bunun da temelinde şirketlerin dönemsel olarak açıkladığı gelir tablosu ve bilançolarını incelemek yatıyor.

Garanti Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kaya, bu incelemeyi her yatırımcının yapabileceğini söylüyor. Ancak, yatırımcıların klasik yöntemler yerine, daha sofistike yaklaşımlara yönelmesini istiyor. Kaya, “Bir şirketin varoluşunun nedeni faaliyetlerinden nakit yaratmaktır. Bu nedenle gelir tablosu ve bilançodaki kalemlerden yararlanarak, şirketin nakit yaratıp yaratmadığını ortaya koymak gerekir” diyor.

Mahmut Kaya, sadece satışlardaki ya da borçlardaki değişime göre, bir şirketi değerlendirmenin, yatırımcıları yanlış sonuçlara götürebileceğini söylüyor ve ekliyor: “Karşınızda çok büyük bir resim var. Bu resmin küçük parçalarına bakmakla sonuca ulaşmak imkansız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz