Dolara, parasal genişleme dur diyebilir

Önümüzdeki dönemde TL de dahil olmak üzere GOÜ para birimlerinin seyrinde Euro/dolar paritesine ilişkin gelişmeler etkili olacak.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dolara, parasal genişleme dur diyebilir
Gelişmekte olan ülke (GOÜ) para birimlerinin önemli bir bölümü mayıs ayının ilk üç haftası içinde önemli değer kayıpları yaşadı. Bu kayıplarda büyük oranda Euro Bölgesi’ne ilişkin risklerin artması etkili oldu. Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi konuyu değerlendirdi:

EURO BÖLGESİNİN RİSKLERİ

Yunanistan’da seçimlerden güçlenerek çıkan sol partilerin, daha önce imzalanmış olan kurtarma planının şartlarına karşı söylemleri endişelere yol açtı. 17 Haziran’da yeni bir seçim yapılacak. Krizin İspanya ve İtalya’ya bulaşmasına ilişkin endişeler artarken 10 yıllık devlet tahvili getirileri her iki ülkede de yeniden yüzde 6’nın üzerine çıktı.

TL DAHA GÜÇLÜ

TL’nin diğer GOÜ para birimlerine kıyasla daha az değer kaybetmesinde, TCMB’nin son dönemde enflasyonla mücadele etmek amacıyla sıkılaştırıcı yönde aksiyon alması ve bunu sürdüreceğinin sinyalini vermesi etkili oluyor. TCMB, istisnai gün uygulamalarıyla piyasayı faiz koridorunun üst bandından (yüzde 11,50) fonluyor.

EURO/DOLAR PARİTESİ ETKİLİ OLACAK
Önümüzdeki dönemde TL de dahil olmak üzere GOÜ para birimlerinin seyrinde Euro/dolar paritesine ilişkin gelişmeler etkili olacak. Paritenin destek bulduğu 1,26301,2640 seviyelerinden yaşadığı toparlanma 1,2900’lara kadar sürebilir. Ancak sonrasında mevcut şartlar sürdüğü takdirde paritenin yeniden desteklerini test etmesini bekliyoruz. Bu desteklerin kırılması durumunda, paritenin aşağı yönlü seyri devam ederken GOÜ para birimlerinin de gerilemeye devam etmesi beklenebilir.

PARASAL GENİŞLEME ÖNEMLİ Yunanistan’a ilişkin belirsizliğin azalması veya ABD’de FED’in 20 Haziran’da yapacağı toplantıda yeni bir parasal genişleme programı açıklaması halinde, hem paritenin toparlanması hem de küresel risk alma iştahının iyileşerek GOÜ para birimlerinin değerlenmesi beklenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz