Mevduat hâlâ cazip

TCMB faiz indirimlerine yılın ilk yarısında devam edecek...

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mevduat hâlâ cazip
Merkez Bankası'nın peşi sıra yaptığı faiz indirimleriyle birlikte faiz koridorunun alt bandı yüzde 4,50 seviyesine, üst bandı da yüzde 8,50'ye gerilemiş oldu. Görünen o ki TCMB faiz indirimlerine yılın ilk yarısında devam edecek ve faiz koridorunun alt bandını yüzde 4 seviyesine kadar çekecek. Bu stratejinin sonuçlarına bakıldığında Global Menkul Değerler Hazine Müdürü Dr. Abdullah Kunt, şunları söylüyor: "Öncelikle fonlamanın gerilemesiyle birlikte MB, TL'nin aşırı değerlenmesinin önüne geçmek istiyor ki bunun meyvelerini toplamaya başladı bile. Diğer yandan koridorun alt bandı bankalara mevduat faizini aşağı yönlü çekeceklerinin bir sinyali olurken koridorun üst bandı da kredi faizleri açısından bir gösterge olmaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde hem mevduat hem de kredi faizlerinde bir gerileme yaşanması kaçınılmaz.”

Sonuç olarak mevduatın bono faizine olan üstünlüğünü devam ettiği sürece mevduatta kalmaya devam edilmesini öneren Abdullah Kunt, ancak bunun ilelebet sürmeyeceğinin çok aşikar olduğunu ifade ediyor. Kunt, "Mümkün oldukça uzun vadeli mevduat veya özel sektör tahvillerine yatırım yapan fonlar tercih edilmeli” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Tahvil/bono önerilerine bakıldığında uzun vadeli TÜFE'ye endeksli kıymetlerde alım tavsiyesi veriliyor. Orta vadeli TÜFE'ye endeksli kıymetlerde 'al' tavsiyeleri 'tut'a çekiliyor. Yine orta ve uzun vadeli sabit kuponlu kıymetlerde 'sat' tavsiyelerinin 'tut'a çıkarılmaya başladığı görülüyor. BES fonlarında ise risk alabilenlere tahvil bono yerine esnek fonlar öneriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz