Piyasalarda yeni dengeler

Kritik dönemde 13 aracı kurum ve portföy yönetim şirketinin üst düzey yetkilisinden, piyasaların yeni dengelerini analiz etmelerini istedik.

25.03.2014 13:32:500
Paylaş Tweet Paylaş
Piyasalarda yeni dengeler
(PORTFÖY BAROMETRE)

Para ve sermaye piyasaları, kritik bir döneme giriyor. ABD Merkez Bankası’ndan beklenen karar aralık ayı toplantısında geldi. Geçen ayın bir diğer önemli konusu da iç siyaset oldu. Bu kritik dönemde 13 aracı kurum ve portföy yönetim şirketinin üst düzey yetkilisinden, piyasaların yeni dengelerini analiz etmelerini istedik.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

İLK ÇEYREKTE BELİRLEYİCİ SİYASET

Uzun bir aradan sonra siyaset, tekrar piyasalar üzerinde etkisini hissettirmeye başladı. Mart sonuna kadar yapılacak yerel seçimlere kadar da bu etkinin devam edeceğinde anket katılımcıları hemfikir. FED ise anket katılımcılarına göre şimdilik ikinci planda kalacak.

BORSA VOLATİL OLACAK
Borsa yatırımcısı için 2013, kayıp yıl oldu. Biz yazımızı yazdığımız dönemde, yıllık kayıp yaklaşık yüzde 15 seviyelerindeydi. Anket katılımcılarının değerlendirmesine göre yılın ilk çeyreğinde borsada yeni dengeler 60.000-70.000 bandında oluşacak. 11 katılımcının 6’sı, bu aralığın alt bandı olan 60.000-65.000 seviyelerini öngörüyor.

KURDA YÖNYUKARI MI?
Merkez Bankası’nın açıklama ve müdahalelerine rağmen 2,17 TL seviyeleri görüldü. Anket katılımcıları ağırlıklı olarak yukarı yönü işaret ediyor.

GÖSTERGE FAİZİN YÖNÜ
Dolar kuru yükselirse, siyaset sahnesinde ateş artarsa, bunun sonucu olarak gösterge faizde de yön yukarı olur. Sonuçta 11 anket katılımcısı faizde yüzde 9,5’in üstünün yeni dengeler olduğunu savunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz