PPK, faizi eylül veya ekimde indirebilir

Merkez Bankası (MB) beklendiği üzere bir hafta vadeli repo faizini yüzde 5,75 olarak korudu.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
PPK, faizi eylül veya ekimde indirebilir
Geçen ay gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, Merkez Bankası (MB) beklendiği üzere bir hafta vadeli repo faizini yüzde 5,75 olarak korudu. Borçlanma ve borç verme faiz oranları da beklentilere paralel sabit bırakıldı. Zorunlu karşılık cephesindeki esneklik de kademeli olarak artırıldı. Bu kararın, MB’nin rezervlerini 4,3 milyar dolar artırması bekleniyor. Piyasaya da 2,8 milyar TL likidite verilmiş olacak. PPK kararını İş Yatırım değerlendirdi:
MB DAHA ILIMLI
MB, büyüme cephesinde bizim kadar endişeli değil. “Ilımlı” toparlanma senaryosunda bir değişikliğe gitmiyor. Öte yandan yükselen emtia fiyatlarının da gerektirdiği şekilde, enflasyon cephesinde temkinli bir duruş sergilemeyi tercih ediyor. Bu nedenle para politikasında esneklik vurgusu devam ediyor ve MB’nin fonlamayı “her iki yönde” ayarlayabileceği belirtiliyor.
EYLÜLDE FAİZ İNDİRİMİ SATIN ALINABİLİR
PPK’nın en önemli mesajı ise “Önümüzdeki dönemde faizlerin kademeli olarak daraltabileceğine” ilişkin MB’nin uyarısı. Büyüme cephesinde MB’ye göre daha karamsar olan taraf olarak, aslında bu indirimin en hızlı şekilde yapılması bizim senaryomuzla uyumlu. Hükümetin de bu yönde telkinleri olduğu hatırlandığında, piyasa eylül ayı için bir faiz indirimini satın alacaktır.
EKİMDE İNDİRİM BEKLİYORUZ
MB’nin büyüme cephesindeki fikri değişmedi. Üstelik önceki rapora göre artan emtia fiyatları enflasyon açısından risk oluşturuyor. O zaman MB’nin faiz indirimi için enflasyonda baz yılı kaynaklı iyileşmenin başlayacağı ekim ayını beklemesi, daha gerçekçi bir senaryo. Biz şimdilik bu senaryoya oynuyoruz ama 10 Eylül’de açıklanacak sanayi üretimi verisi ve 12 Eylül’deki FED toplantısından sonra fikrimiz değişebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz