Sıcak para politikasının sonuna mı geliniyor?

2008’in son çeyreğinde dünyayı saran global kriz ile merkez bankaları genişleyici para politikalarıyla toparlanma eğilimine girdi.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sıcak para politikasının sonuna mı geliniyor?
2008’in son çeyreğinde dünyayı saran global kriz, başta FED ve ECB olmak üzere merkez bankalarının genişleyici para politikalarıyla toparlanma eğilimine girdi. FED’in bu para politikasına 2015 yılına kadar devam etmesi bekleniyordu. Ancak 2930 Ocak’ta yapılan FED’in Açık Bütçe Komitesi’nin (FOMC) toplantı tutanaklarına göre yetkililer, “Ekonomik görünüme cevap olarak veya tahvil alımlarının faydaları ve maliyetlerinin değerlendirilmesine yönelik. komitenin varlık alımı hızında değişiklikler yapmaya hazır olması gerektiğinin altını çizdi. Bu durum piyasalarda sıcak para politikalarında sona gelindiği sinyali olarak algılanınca gelişen piyasalar ve emtialarda satış eğilimleri gözlendi.

FED’DE FIKIR AYRILIĞI
Toplantı tutanakları, yasa yapıcıların, Başkan Ben S. Bernanke’nin yüzde 7,9 işsizlik oranı olan ABD istihdam piyasasında “gözle görülür ilerleme” olmadığı sürece tahvil alımı programına destek olup olmamak konusunda bölündüklerini de gösteriyor. Ayrıca bazıları varlık alımlarının erken kesilmesi gerektiğini bazıları da vaktinden önce teşviklerin durdurulmasının zararlı olabileceğini dile getiriyor.

FAİZ SIFIRA YAKIN KALACAK
Toplantıda aylık 45 milyar dolarlık Hazine tahvili ve 40 milyar dolarlık mortgage-destekli tahvil alımına devam kararı verilmişti. Politika yapıcılar, aynı zamanda “en azından” işsizlik seviyesinin yüzde 6,5’in üzerinde kaldığı ve enflasyonun yüzde 2,5 düzeyinin altında devam ettiği sürece faiz oranlarını sıfıra yakın tutacaklarını da belirtti.

İSTİHDAMDA TOPARLANMA BEKLENMEYEBİLİR
Tutanaklara göre yetkililerden bazıları, şu an uygulanan politikanın faydaları ve zararlarını gözden geçirdiklerinde “Komite’nin istihdam piyasasında gözle görülür bir büyüme gerçekleşmeden varlık alımını zayıflatabileceğine veya sonlandırabileceğine karar vermek durumunda kalabileceğini” muhtemel görüyorlar.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz