Siyaset belirleyici olacak

Siyasi arenada belirsizlikler, mart sonunda yapılacak yerel seçimlere kadar devam edecek gibi.

20.04.2014 20:06:120
Paylaş Tweet Paylaş
Siyaset belirleyici olacak
FED politikalarındaki değişiklik eğilimi de buna eklenince piyasalardaki volatilitenin devam edeceği görülüyor. Bu kritik süreçte 15 aracı kurum ve portföy şirketinin üst düzey yetkilisinden piyasa beklentisini aldık.

SİYASETİN ETKİSİ SÜRECEK
Siyaset, piyasalar üzerinde belirleyici faktör. Anketimize katılanların tamamı FED mi, MB mi, siyaset mi sorumuza, siyaset cevabını verdi. Mart sonundaki yerel seçimlerin ardından yazın gündeme gelecek cumhurbaşkanlığı seçimleri fiyatlanmaya başlayacak.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

YENİ DENGE NEREDE?
Yatırımcısını üzen borsada, yılın ilk çeyreğinde de volatilite devam edecek. 68.000 üstü öngörülmüyor. Katılımcıların 14’ünün beklentisi, 60.000-68.000 aralığında endeksin denge bulacağı yönünde. Bir katılımcı ise 60.000’in altını öngörüyor.

KURDA YÖN YUKARI?
Döviz kurunda MB belirleyici rol oynuyor. Ancak faiz siyahını kullanmayan MB’nin müdahaleleri yeterli görülmüyor. Anket katılımcıları 2,15-2,25 bandındayeni dengenin oluşacağı görüşünde. Ancak 4 katılımcı bu seviyesinin üzerini, 2 katılımcı 2,15 seviyesinin altını öngörüyor.

TEK HANE ZOR
Gösterge faizde de yön yukarı. Katılımcıların 11 tanesinin beklentisi dengenin 9,8010,50 bandında oluşacağını bekliyor. Diğer dört katılımcının beklentisi daha yukarı seviyeler. Bugün gelinen noktada tahvil faizi, mevduat faizi kadar cazip seviyede.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz