Tahvil ve hisse çok daha cazip

Yılın ilk iki ayında piyasalar sert dalgalanmalara sahne oldu. Yılın geri kalan döneminde dalgalı sürecin devam etmesi bekleniyor. Dünyada döngüsel farklılaşmaların olduğunu söyleyen HSBC Portföy Genel Müdürü NAMIK AKSEL, Türkiye’nin de içinde bulunduğu emtia ithalatçısı olan ve ‘Kırılgan 5’li’ olarak adlandırılan ülkelerinin konjonktürden olumlu etkilendiğini anlatıyor. Aksel, “Dünyada döngüsel farklılaşmaların yaşandığı bu süreçte, Türkiye hisse senedi ve tahvil piyasaları cazip” diyor. Yukarı hareketlerde bankacılık hisselerine dikkat çeken Aksel, bunun yanında THY, Pegasus, Coca Cola İçecek ve Migros hisselerini beğeniyor.

3 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Tahvil ve hisse çok daha cazip
Yılın ilk iki ayında iki farklı dönem yaşandı. Yılın ilk döneminde Rus rublesine yönelik kaygıların azalması, TL’yi olumlu etkiledi. Kurda rahatlama ve olumlu makro görünümün etkisiyle tahvil faizlerinde yüksek seviyelerden aşağı yönlü, hisse senedi endekslerinde buna paralel yukarı yönlü bir hareket gözlemledik. Ocak sonu ve şubat başında gündemde olan Merkez Bankası’nın (MB) bağımsızlığına yönelik kaygılar ise piyasaların bozulmasına neden oldu. Tahvil faizleri kısa sürede yüzde 7’nin altından hızla yüzde 8,5 seviyesinin üzerine yükselirken, TL sepet bazında olmasa da dolar karşısında 2,50 üstü seviyeleri görerek tarihi düşük seviyelere geriledi. TL, yılbaşından 18 şubat gününe kadar gelişen piyasa para birimleri arasında en fazla değer kaybedenlerden biri oldu. Borsa İstanbul’da 91.500’lü seviyelerden yüzde 10’lara varan düşüşler gözlemledik. Özellikle de bankacılık hisselerinde satışlar ağırlık kazandı. Sonrasında sular biraz duruldu. Bundan sonra önümüzde, seçimler, yurtdışı piyasalar, jeopolitik riskler, MB’nin faiz politikaları gibi önemli risklerin olduğunu söyleyen HSBC Portföy Genel Müdürü Namık Aksel’le yeni dönem piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini konuştuk. Dünyanın artık benzer hareket etmediğini, olaylara farklı tepkiler verdiğini, bu süreci, ‘döngüsel farklılaşma dönemi’ olarak tanımladıklarını söyleyen Aksel’in piyasa beklentileri ve yatırımcılara önerileri şöyle: 
* HSBC Portföy olarak, dünyada 2015’i nasıl görüyorsunuz? 
* Biz dünyada 2015’i ‘farklılaşmalar yılı’ olarak görüyoruz ve hassas bir denge olduğunu söylüyoruz. Gelişmiş piyasalarda ABD toparlıyor, AB kötüye gidiyor, Japonya’da büyüme sıkıntıları var. Dünyada büyüme ABD ve Çin üzerinden geliyor. Gelişen piyasalarda da tema farklılıkları var. Gelişen piyasalarda genel bir büyüme sıkıntısı hakim. Farklılaşma, emtia ithal eden ve ihraç eden ülkeler arasında. Emtia ihraç eden ülkeler, fiyatlardaki gerilemeden olumsuz etkilenirken cari açığı yüksek ‘Kırılgan 5’li’ (Türkiye, Hindistan, Endonezya, Brezilya, Güney Afrika) içinde yer alan emtia ihalatçısı ülkelerin durumu daha iyi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz