Türkiye'nin pozitif görüntüsü notlanıyor

Geçen ay iki yabancı kuruluştan Türkiye’ye yönelik önemli mesajlar geldi.

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin pozitif görüntüsü notlanıyor
Moody’s Türkiye’nin kredi notunu BAl’e yükseltti ve not görünümünü pozitif olarak açıkladı. Böylece, yatırım yapılabilir, seviyeye bir basamak kaldı. Bunun yanında JP Morgan, Doğu Avrupa-Körfez ve Kuzey Afrika Bölgesi (CEEMEA) raporundaki değerlendirmesinde Türkiye için nötr olan notunu ‘ağırlık artır’a çıkardı.

MODDY’S NET NOT ATIRDI?
Türkiye ’de kamu maliyesi ile devlet bilançosunu ve başta cari açık olmak üzere dış dengesizliklere karşı uygulanabilecek politikalar not artışında etkili oldu. Söz konusu politikaların devam edeceği beklentisiyle not görünümü pozitifte tutuldu.

MOODY’S ANALİSTİ SARAH CARLSON, NE DEDİ?

Cari açığın azaltılması ve tasarrufların artırılması yönünde uygulanan politikaların olumlu olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke notuna ulaşması için bir öneride bulunamayacağız. Türkiye’nin mevcut
adımlarını devam ettirmesi, risklere karşı direncini artırması açısından önem taşıyor. Türkiye’nin ödemeler dengesi şoklarına daha dayanıklı olması halinde, kredi notu, “yatırım yapılabilir” seviyeye yükselebilir. Kamu maliyesine dair veriler zaten olumlu.

JP MORGAN NEDEN NOT ARTIRDI?

Türkiye için tavsiyesini yükseltmesinin sebepleri arasında azalan ve finanse edilebilir seviyeye gelen cari açık, ihracat piyasasında değeri yeteri kadar bilinmeyen oranda Avrupa’dan MENA (Kuzey Afrika) ve CIS (Orta Asya) Bölgesi’ne kayma, düşük hisse değerlemeleri ve güçlü büyüme yer alıyor.

JP MORGAN HANGİ HİSSELERİ ÖNERDİ?
CEEMEA hisseleri arasında Türkiye’nin uzun vadeli potansiyeli olduğunu düşünen kuruluşa göre uzun vade şimdiden başlamış olabilir. Türkiye’de ilk tercih edilen hisseler ise Koç Holding, Halkbank, Garanti, Vakıfbank ve Coca-Cola İçecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz