Yabancı alımı sınırlı, üst taraf limitli

Gobal gelişmekte olan fonlar da bu fırsatları değerlendiriyor. Son dönemde yaptığım yurtdışı seyahatlerden aldığım izlenim, Türkiye’ye bakışın gelinen seviyeler itibariyle de çok parlak olmadığı yönünde.

28.07.2014 22:29:280
Paylaş Tweet Paylaş
Yabancı alımı sınırlı, üst taraf limitli
Borsa son dönemde sekiz hafta soluksuz bir yukarı hareket yaşadı. Borsa son 10 yılda sekiz defa böyle bir hareket yapabilmişti. Gelinen seviyelere bakıldığında mart ayı başından bu yana devam eden hareketle birlikte gelişen piyasalarla aradaki iskonto farkı da büyük ölçüde kapanmış oldu.

Yaşanan gelişmeleri ve bundan sonraki beklentileri TEB Portföy Genel Müdürü Ömer Yenidoğan’a yorumlattık. Yenidoğan, şunları söylüyor: “Bence Türkiye’ye yabancı para girmesinin temel nedeni, gelişen piyasalara göre Türkiye varlıklarının iskontolu hale gelmesi ve faizlerin de nispeten rakiplerine göre yüksek seyretmesiydi.

Gobal gelişmekte olan fonlar da bu fırsatları değerlendiriyor. Son dönemde yaptığım yurtdışı seyahatlerden aldığım izlenim, Türkiye’ye bakışın gelinen seviyeler itibariyle de çok parlak olmadığı yönünde. Bizi Rusya, Arjantin gibi ülkelerle aynı sepete koyuyorlar.

Yurtdışında gelişen piyasa fonları alındıkça, bize de para girişi olur. Ancak daha öncesine göre aldığımız pay küçük kalıyor. Yine bence MB Haziran’a kadar faiz indirmez. Faizi indirme sebebine bağlı olarak piyasalar hareket eder ama son dönemde banka endeksi yukarı hareket etti. O yüzden kısa vadede borsa tarafında üst tarafın limitli olduğunu düşünüyorum.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz