Yeni dengeler oluşuyor

Piyasalar, merkez bankalarının aldığı kararların yanında Irak’ta yaşanan gelişmelerin petrol ve emtia fiyatlarına etkilerini yakından izliyor.

24.09.2014 16:24:570
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni dengeler oluşuyor
Gelişen piyasalara para girişi de devam ediyor. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Irak’ta yaşanan gelişmeler de tedirginlik yaratıyor. Böyle bir süreçte, 17 aracı kurum ve portföy yönetim şirketinin üst düzey yöneticisi, piyasaların yönünü şöyle analiz etti:

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
GÜNDEM YOĞUN
Yaz aylarında piyasaların en çok izleyeceği konu, geçen ay faizi 75 baz puan düşüren Merkez Bankası’nın bundan sonraki kararları olacak. Bunun yanında ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri siyasi gerilime neden olabilir. FED ve ECB ile Irak’taki gelişmeler de piyasaların radarında olacak.

BEKLENTİ SINIRLI
Yurtdışı kaynaklı bol likidite süreciyle birlikte 80.000 seviyeleri test edildi. Yapılan tahminlerde 15 katılımcının 7’si 80.000-85.000 aralığını öngörüyor. Genel beklenti 70.000-80.000 bandı yönünde.

GÖZLER MB’DE
Merkez Bankası 50 baz puan indirimin ardından geçen ay da piyasa beklentilerinin bir kademe üzerinde 75 baz puanlık bir indirim yaptı. Gösterge faizde, yüzde 9’unüzeri sadece 1 katılımcı tarafından öngörülüyor. Bunun yanında yüzde 8’in altını söyleyen yok.

KUR STABİL
Geçen ay 2,1-2,15 bandındaki hareketini direncine doğru zorlayan bir dolar/TL paritesi gördük. Özellikle Irak’ta yaşanan gelişmeler ve merkez bankalarının politikaları sonucunda 15 katılımcının tamamı yaz aylarında dolar/TL’nin 2,102,20 bandında seyretmesini bekliyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz