"Dolar 2.28'in altında!"

Bankalararası piyasada dolar kuru 2,28 liranın altında işlem görüyor. İşte para piyasalarındaki son durum...

15 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar 2.28'in altında!
Küresel büyüme endişeleri ve ABD faiz artışı zamanlamalarına ilişkin belirsizliklerle hafta boyunca 2,27-2,30 arasında sert dalgalanan dolar bugün güne 2,28'in hemen altında başlarken piyasada iç ve dış yoğun veri gündemi takip edilecek.

DÜN KUR HANGİ SEVİYEDEYDİ?

Dün 2,30'un üzerine çıkan kur bugün 2,2750'ye kadar geriledi. "İki karşıt görüş arasındaki gelgitler piyasalarda büyük volatiliteye neden oluyor" diyen HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, "Hindistan'ın sürpriz faiz indirimi sonrasında hiç şüphesiz gözler TCMB'nin Ocak toplantısına çevrilecektir. Enflasyon görünümünde meydana gelen iyileşme ve bu iyileşmenin süreceğine ilişkin kuvvetli beklentilerin faiz indirimi için uygun bir ortam hazırladığı kanaatindeyiz. Üstelik, büyümedeki ivme kaybı da bunu destekliyor" dedi.

Keresteci şöyle devam etti:  "Ancak, TL döviz kurunun kırılgan olması nedeniyle TCMB'nin faiz indirimlerinin kurda yükseliş ve beraberinde de enflasyondaki düşüşü sınırlayabilecek bir etki doğurmasından endişe ediliyor. Açıkçası, TCMB'nin en az 50 baz puanlık bir faiz indirimine gideceğini tahmin ediyoruz."

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz