"Dolar 2.40 lirayı geçti!"

Merkez Bankası’nın haftaya faiz indirimine gideceği beklentisinin artması ve FED açıklamalarıyla dolar 2,40'ın üzerine çıktı

29 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar 2.40 lirayı geçti!
Merkez Bankası'nın erken faiz indirimine gidilebileceği beklentisiyle TL baskı altında kalmayı sürdürürken, ABD Merkez Bankası'nın (FED) ekonomik aktivitedeki sağlam seyre vurgu yapan açıklamaları ardından dolar tarihi zirveye dayandı. 

İŞTE 2014'ÜN EN BAŞARILI İSİMLERİ! TIKLAYIN!

ARALIK AYINDAN BU YANA İLK KEZ

Bankalararası piyasada kur aralık ortasından bu yana ilk kez 2,40'ı gördü. Dolar 2,4037'ye kadar yükseldi. Dolar 16 Aralık'ta 2,4140'la tüm zamanların en yüksek düzeyine çıkmıştı.

FED DOLARA DESTEK VERİYOR
Fed'in iki gün süren toplantısının ardından yaptığı açıklama para politikasında hem sıkılaştırma, hem de gevşeme yanlılarına destek veren ifadeler içeriyor. Sıkılaştırma yanlıları açıklamada ABD ekonomisinin güçlendiğine dair değerlendirmeye odaklanırken, gevşeme yanlıları açıklamada küresel piyasalara yapılan atıfı faiz artırımlarının gecikebileceğine dair bir ipucu olarak değerlendiriyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

Uzmanlar Fed'in şu anki tutumunun, Euro gibi diğer para birimlerinin baskı altında olduğu bu dönemde dolara destek verdiğini belirtiyorlar.

ERKEN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENİYOR
Siyasiler yaklaşan genel seçimler öncesi ekonomik aktivitede canlanma için faiz indirimlerini hızlandırmasını isteyen açıklamalarını sürdürürken TCMB'nin de önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verisi ardından erken bir faiz indirimine gideceğine kesin gözüyle bakılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz