"Dolar 2.43'ün altında indi!"

Merkez Bankası Başkanı Başçı'dan gelen son açıklamanın ardından kur 2,43'ün altına indi. İşte piyasalardaki ilk rakamlar...

2 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dolar 2.43'ün altında indi!
Dolar tarihi zirve olan 2.4483 lira seviyesinin altında güne başlarken piyasalar yarın açıklanacak enflasyon verisi ve ardından Merkez Bankası'nın erken faiz indirimini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğine odaklandı.

KISA SÜRELİ TOPARLANMA

Başkan Başçı'nın son açıklamasında yarınki enflasyon verisi sonrasında toplantı yapılıp yapılmayacağına karar verileceğinin açıklanması sonrası kur 2,43'ün altına indi. Açıklama öncesi kur 2,44'ün altında seyrediyordu. TCMB'nin bu hafta 75 baz puana ulaşabilecek erken faiz indirimine gidebileceği beklentisi ve dolardaki küresel değer kazancı ile tarihi zirvesini test eden dolar/TL; TCMB'nin piyasa hareketlerinin "indirim sürecinin temkin düzeyiyle uyumlu olmadığını" açıklamasıyla bir miktar toparlandı ancak bu toparlanma da kısa süreli oldu.

UZMANLAR NE DİYOR?

Cuma günü Merkez'den gelen açıklamanın, bankanın kurdaki oynaklıktan duyduğu rahatsızlığı gösterdiğini belirten ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, açıklamanın bu hafta erken faiz indirimine gidilip gidilmeyeceği hakkında net bir mesaj vermemesi nedeniyle kurda yaşan gerilemenin de kalıcı olmadığını belirtti.

Uslu şöyle devam etti: "Enflasyonun beklendiği gibi yüzde 6.8'e gerilemesi halinde artık gözler TCMB'nin vereceği tepkiye çevrilecek. İşaret ettiği üzere TCMB bu hafta erken faiz indirimine gidecek mi, eğer gidecekse TL'deki değer kaybını da dikkate alarak faiz indirimini sınırlı mı tutacak ya da olağanüstü toplanmak yerine faiz indirimini 24 Şubat'taki olağan toplantısına mı bırakacak? Kısa sürede bu sorular cevaplanmış olacak" dedi.

Merkez, cuma günü piyasa hareketlerinin öngörülen faiz indirim sürecinin temkin düzeyiyle uyumlu olmadığı açıklaması öncesi tarihi zirvesini test eden dolar/TL açıklama ile önce 2,33'ün altına inmişti. Ancak açıklamanın tam olarak faiz indiriminden vazgeçildiğini göstermemesi kurun yeniden yükselişe geçmesine neden oldu ve Cuma günü dolar/TL açıklama sonrası 2,4483 ile tarihi zirvesini gördü.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz