Dolardaki yükseliş sürecek mi?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son dönemlerde Türkiye'nin ekonomik gündeme dair soruları cevaplandırdı.

17.04.2015 15:02:110
Paylaş Tweet Paylaş
Dolardaki yükseliş sürecek mi?
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kur konusunu mayınlı alana benzeterek, kısa vadeli öngörü yapmanın imkansız olduğunu söyledi. Habertürk'e konuşan Şimşek "Dolar tüm dünyada para birimlerine karşı değer kazanıyor. Yükselişi ona göre değerlendirmeliyiz" dedi.

DOLARDA SON DURUM NE? TIKLAYIN!

'TÜRKİYE'DE İKİ TASARRUF VAR'
"Biz tasarruf oranlarını nasıl çıkarırız diye bir program yaptık. Bu program bizim ön gördüğümüzden daha hızlı işliyor. Geçen sene büyüme yüzde 15'ti. Türkiye'de iki tasarruf var. Bunlar özel sektör ve kamu tasarrufu.

Kamu tasarrufu olarak bakarsak kamunun tasarrufları 2002 yılında milli gelire oran olarak eksi yüzde 5'ti. Biz onu artı 3'e çıkarttık. Yani milli gelire oran olarak 8 puan iyileştirdik. Yani kamu aslında muazzam tasarruf yapmış. Ama vatandaşta bir israf algısı oluşmuş. Hangi çerçeveden bakarsnız bakın kamu dengelerinde iyileşme olmuş. AKP'yi en çok eleştiren bakanlar bile bunu görebiliyorlar. Biz mali disiplinden geri adım atmayacağız." diye konuştu

Bakan Şimşek ,kayıt dışılığı azalttıkça artmış gibi görünebileceğini fakat bunun daha yüksek vergi oranlarından değil önemli ölçüde kayıt dışının kavranması ile ilgili olacağını belirtti.

ÖZEL SEKTÖR TASARRUFU 
Şimşek günümüzde vadelerin kısa olduğunu,Türkiyede krediye ulaşım imkanının olmadığını söyleyerek Vatandaşın harcamayı öğrendiğini sözlerinie ekledi. Bakan Şimşek ayrıca Şirketlere yönelik bir sürü adım attılarını da dile getirdi.

YOĞURT KRALI ESKİ EŞİYLE UZLAŞTI! TIKLAYIN!

Özkaynak artırmak için ; Bakan Şimşek ; "Türkiye'nin kırılganlıklarını azaltmak,şirketlerimizin öz sermayesini genişletmek büyümenin karlılığını artırmış olacak. Bunu halka açık bir estrüman olarak kullanabilirsiniz. Bizim şirketlerin borçluluk oranları yüksek değil. Biz 2009'dan beri vatandaşın döviz borcunu kaldırdık.
"Hane halkının döviz borcu yok. Ciddi bir döviz fazlası var. Elimizde iki enstürüman var. Bunlardan biri yabancı kaynak nedeniyle yaptığı faiz giderlerinin vergiden düşmesidir. Makro ekonomik koşulları dikkate alıp durum yönetimi yapmak gerkir. 2011'den sonra makro yönetimini çok güçlü bir şekilde ortaya koyduk. Öz itibariyle Türkiye'de cari açığın azaldığı dönemdeyiz." dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz