"Dolardan rekor üstüne rekor!"

Dolar, küresel değer kazancı ve Merkez'in haftaya faiz indirimi beklentisiyle 2,43'ü görerek tarihi zirvede. İşte son durum...

30 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dolardan rekor üstüne rekor!
Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta 75 baz puana ulaşabilecek erken faiz indirimine gidilebileceği beklentisi ve ABD Merkez Bankası'nın (FED) ekonomik aktivitedeki sağlam seyre vurgu yapan açıklamaları sonrası dolardaki değer kazancı ile kur tarihi zirvesini yeniledi.

ALTIN DİPLERDEN ÇIKAMADI! TIKLAYIN!

TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEĞİ
Döviz piyasasında tansiyon bir türlü düşmüyor. Dün 2.4188 liraya kadar yükselerek rekor kıran dolar bugün de 2,43 liraya kadar çıktı. Kur böylelikle tüm zamanların en yükseğini gördü.  Küresel piyasalarda başta emtia ihraç eden ülkelerin para birimleri dolar karşısında değer kaybediyor.  Türkiye gibi kısa sürede faiz indirimi beklenen Avustralya'da Avustralya doları 5.5 yılın en düşük seviyelerinde işlem görüyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

Bankacılar, Fed'in mevcut duruşunun, Euro gibi diğer para birimlerinin baskı altında olduğu bu dönemde dolara destek verdiğini bunun da gelişmekte olan para birimlerinin değer yitirmesine neden olduğunu belirttiler. Bir diğer taraftan ise TL'nin dolar karşısında diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha çok değer kaybetmesinin ise siyasilerin talepleri ardından TCMB'nin erken bir faiz indirimi yönündeki istekliliği olduğunu söylediler.

Bankacılar TL'nin dolar karşısında tarihi zirvesini test etmesi ardından lokal yatırımcıların döviz satışlarının gözlendiğini belirtirken bir diğer taraftan ise 10 milyar TL'yi aşan kurumsal vergi ödemekleri nedeniyle şirketlerinde dövizden TL'ye geçişlerinin arttığını söylediler.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz