ECB tutanakları, pariteyi geriletti

ECB yetkililerinin euroki aşırı değerlenme hakkında endişelerini açıkça paylaşması, euroda değer kaybını hızlandırdı.

17.08.2017 15:51:000
Paylaş Tweet Paylaş
ECB tutanakları, pariteyi geriletti

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri, geçen ayki para politikası toplantısında euronun değerinin çok artmış olabileceği endişelerini dile getirirken, bankanın politikalarının sonucu gevşek finansman koşullarının devam ettiğini ve bu durumun "değişmeyeceğinin varsayılamayacağını" belirtti.

Yatırımcılar euronun yakın dönemde kaydettiği değer artışlarının ECB'nin enflasyonu yükseltme çabaları önündeki başlıca engel olarak görüyorlar. Paranın değer kazanması euro bölgesi ihraç ürünlerinin çekiciliğinin azalmasına ve ithal ürünlerin ucuzlamasına yol açıyor. Merkez bankasının 20 Temmuz'daki son para politikası toplantısının tutanakları ECB yetkililerinin bu risklerin son derece farkında olduğuna işaret ederken ve aşırı gevşek para politikasının sürdürüleceği şeklindeki ifadelerde değişiklik yapılmaması şeklinde karar aldıklarını gösteriyor.


Güne başlarken 1.1791 seviyesine çıkan Euro/Dolar, tutanakların ardından 1.1662 seviyesini gördü. Saat 15:15 itibariyle parite 1.1695 seviyesinde yer aldı. Euro/TL ise 4.12 seviyelerine gerilemiş durumda. ECB toplantı tutanaklarında, "Finans piyasalarındaki fiyatlamanın fazla ileri gitmiş olabileceği endişeleri dile getirildi" denildi. Ayrıca "Elverişli olmaya devam eden finansman koşullarının değişmeyeceğinin varsayılamayacağı" ifade edildi.

ECB yetkilileri ayrıca 2.3 trilyon euro büyüklükteki tahvil alım programının boyutu veya süresinde yapılacak değişikliklerin para politikasının duruşunu belirleyecek tek araç olmadığını ve para politikası duruşu için "iki yönde de" daha fazla alan açılması gerektiğini belirtti.

Tutanaklara göre piyasaları para politikasının gidişatı hakkında yönlendiren ayda 60 milyar euro olan tahvil alım tutarının gerekirse artırılabileceği şeklindeki ifadenin değiştirilmesi için bir öneri yapılsa da, piyasada yol açabileceği tepki nedeniyle kabul edilmedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz