"Faiz 1 ayın dibinde!"

Bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,69'la son bir ayın en düşük seviyesine geriledi. İşte detaylar...

5 OCAK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Faiz 1 ayın dibinde!
Güne yüzde 7,99'dan başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi Hazine'nin gerçekleştirdiği yılın ilk ihalesinde sonuçların iyi gelmesi ve Aralık ayı enflasyon verisinin beklentilerin oldukça altında gelmesinin ardından 30 baz puan gerileyerek yüzde 7,69'a geriledi.

EFSANE YATIRIMCILARDAN 10 TÜYO! TIKLAYIN...

BU SEVİYEYİ EN SON NE ZAMAN GÖRDÜ?

Gösterge tahvilin bileşik faiz en son 5 Aralık'ta yüzde 7,67'yi görmüştü. 10 yıllık tahvil faizi ise güne yüzde 8,02 seviyesinden başladıktan sonra bu seviyeden gelen alımların etkisiyle yüzde 7,84'e kadar indi. Analistler, Aralık ayı enflasyon verilerinin son 2,5 yılın en sert düşüşünü göstermesi, Hazine'nin ise yılın ilk ihalesinde hedeflediği satışı yapmasının ardından tahvil-bono piyasasında alımların hızlandığını ifade ediyor. Hazine, bugün gerçekleştirdiği 5 yıllık gösterge tahvilin ihracında ortalama bileşik faiz yüzde 7,94, 10 yıllık TÜFE'ye endeksli tahvilin yeniden ihracında ortalama bileşik faiz yüzde 1,9 seviyesinde gerçekleşti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz