"Kritik toplantı bugün!"

Tarihi zirvenin hemen altındaki kurda Erdoğan'ın Başçı ile görüşmesinin sonuçları bekleniyor. İşte döviz piyasasındaki son durum...

11 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Kritik toplantı bugün!
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışlarının gittikçe yaklaşmasıyla dolarda küresel değer kazancı devam ederken, dolar/TL güne 2,6470 seviyesindeki tarihi zirvenin hemen altında başladı.

GÖZLER 16:45'E ODAKLANDI

Bankacılar bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı arasında 16.45'te başlayacak görüşmeye odaklanmış durumdalar. İç piyasada Ocak ayına ilişkin ödemeler dengesi verileri takip edilirken dış piyasada ise takip edilecek önemli bir veri gündemi bulunmuyor. Dolar/TL, dün 6 Mart'ta test ettiği 2.6470 tarihi zirvesinin hemen altına 2,6460'a kadar yükseldikten sonra bu sabah 2,64 sınırında güne başladı.

FED NE YAPACAK?

ABD'de faizlerin beklenilenden daha önce artacağına yönelik devam eden endişeler Asya borsalarında düşüşün sürmesine neden olurken, doları da euro karşısında 12 yılın en yüksek seviyesine taşıdı. Euro ise AMB'nin 1 trilyon Euro'luk nicel gevşeme programı çerçevesinde Pazartesi günü başladığı devlet tahvili alımlarına paralel geniş bantta değer kaybetmeyi sürdürerek dolar karşısında 12 yılın yeni dip seviyesini gördü.

EURODA DURUM NE?

ECB tahvil alımlarıyla birlikte neredeyse tüm Euro Bölgesi ülkelerinin tahvil getirileri dün rekor düşük seviyeye geriledi. Euro, Salı günü dolar karşısında kaydettiği yüzde 1.4 düşüşün ardından bugün kayıplarını artırarak Nisan 2003'ten bu yana en düşük düzey olan 1.0666 dolara kadar geriledi ve 2003 yılının en düşük seviyesi olan 1.0501 dolara yaklaştı. Fed'in faizleri yıl ortasından itibaren artırmaya başlayabileceği beklentilerinden destek bulan dolar ise 98.849'a kadar yükselerek Nisan 2003'ten bu yana görmediği 100 seviyesine bir adım daha yaklaştı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz