Kurda 2,10-2,20 aralığı

Merkez Bankası'nın döviz satımlarının etkisi ve politika adımları, önümüzdeki süreçte biraz daha fazla diğer ülke merkez bankalarıyla karşılaştırılacak.

30.09.2014 16:50:220
Paylaş Tweet Paylaş
Kurda 2,10-2,20 aralığı
(1 SORU 1 YANIT)
Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu
Son dönemde en çok dolar kurundaki gelişmeleri takip ediyoruz. Siyaset ve FED'e bağlı ne olabileceğini merak ediyoruz?

Saxo Capital Uluslararası Piyasalar Uzmanı Burak Demirpehlivan
“Döviz üzerinde en belirleyici konu, FED'in kararları. Geçen ay FED, 'varlık alımlarından çıkıyorum, ancak düşük faiz politikamdan daha vazgeçmiyorum ve yüzde 6,5'lik işsizlik şartımda da ısrarcıyım' demek istedi.

Bu kadar ısrarcı olmasının sebebi ise gelişmekte olan ülkelerde başlayan dalgayı tetikleyen hareketin asıl sebebi, yani ABD 10 yıllık tahvillerinin faizindeki ciddi ve kuvvetli yükseliş. Bu, piyasanın yüksek faiz ortamını şu aşamada fiyatladığını gösteriyor. Olumlu ABD verilerinin tahvil arzında daha fazla azaltım ve daha yüksek faizler anlamına gelme ihtimali, dolar kuru için yeni yılın ilk yarısında 2,10-2,20 bölgesini canlı tutmaya devam edecek.

Merkez Bankası'nın döviz satımlarının etkisi ve politika adımları, önümüzdeki süreçte biraz daha fazla diğer ülke merkez bankalarıyla karşılaştırılacak. Bu eksenin, siyaset ekseninden daha fazla ön planda olacağı söylenebilir. Zira sepet anlamında gelişmekte olan ülkeler incelendiğinde hepsinde politik gelişmelerin etkili olabileceği süreçler izleniyor. Bu da siyaseti ayrıcı olmaktan nispeten uzaklaştırıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz