Tam 12 yılın dibine indi!

Euro, dolar karşısında yüzde 1.1 kayıpla Nisan 2003'ten bu yana en düşük düzey olan 1.0730'un altını gördü

10.03.2015 14:47:030
Paylaş Tweet Paylaş
Tam 12 yılın dibine indi!
Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın dün başlattığı tahvil alım programının yarattığı baskının etkisiyle dolar karşısında yaklaşık 12 yıldır ilk defa 1.08 düzeyinin altında seyrediyor. Euro, dolar karşısında yüzde 1.1 kayıpla Nisan 2003'ten bu yana en düşük düzey olan 1.0730'un altını gördü.

MERKEZ'DEN YENİ HAMLE! TIKLAYIN!

PARİTE 1 SEVİYESİNE İNER Mİ?

Dolara olan ilginin devam etmesi, euro/dolar kurunun 1 düzeyine doğru gerilemesi ihtimalini de gündeme getiriyor. Büyük küresel bankalar euro/doların bu seviyeye gelecek yıldan önce inmesini beklemiyorlardı. Fed'in faizleri artırırken daha önce dikkat çektiği kadar temkinli olmayacağına yönelik beklentilerin tetiklediği talep doların  iki haftadan kısa bir süre içinde yüzde 5 kadar değer kazanmasına yol açtı.

DAVUTOĞLU'NDAN KRİZ AÇIKLAMASI! TIKLAYIN!

NE BEKLENİYOR?
Büyük bankalar, euro/dolar kurunun gelecek yıl veya 2017'de 1 düzeyine gerilemesini bekliyorlardı. Reuters anketine katılan bankaların çoğu, ECB'nin devlet tahvili alımlarına rağmen Euro/dolar kurunun altı ay daha 1.08'in altına inmesini beklemiyorlardı.

Morgan Stanley döviz stratejisi Avrupa biriminin başında bulunan Ian Stannard, "Eurodaki aşağı yönlü trend devam ediyor, durdurmak da son derece zor olacak gibi görünüyor. AMB'nin varlık alımlarına başlaması tahvil getirilerini düşürdü. Euro da getirileri izliyor ve pek çok kişinin uzun vadedeki hedeflerine beklenenden çok daha erken ulaşacak gibi görünüyor" dedi.

İŞTE EN ÇOK KAZANDIRAN YATIRIM ARACI! TIKLAYIN!

Uzmanlar ayrıca Yunanistan'ın euro bölgesindeki alacaklılarıyla yaptığı ve dört ay süre içinde uzun süreli bir mali yardım anlaşmasına zemin hazırlaması hedeflenen müzakerelerde takındığı tavrın da piyasalarda endişe yarattığını belirttiler.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz