"15 kaplan 5 bin fabrika"

Son yıllarda her ne kadar hizmet sektörü öne çıksa da imalat Anadolu'da kendini gösteriyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
15 kaplan 5 bin fabrika

Anadolu'nun 18 büyük ilinde, 2001 'de 7 bin 703 fabrika varken bu sayı yüzde 139'luk artışla bugün 18 bin 381 'e ulaştı. Önümüzdeki 5 yılda ise 15 şehirde 5 bine yakın yeni fabrika kurulması bekleniyor Gaziantep, Kocaeli, Kayseri gibi Anadolu kaplanları, yeni yatırımların adresi olmaya devam edecek. Gıda, enerji, makine, tarımsal üretim alanları öne cıkacak. Bazı illerdeki sektörel kümeleşmeler ise yeni yatırımların yönünü etkileyecek. Mustafa Boydak, sadece Anadolu'nun I^L değil, Türkiye'nin en büyük gruplarından birini yönetiyor. Bundan 3 yıl önce Kayseri'de 1.000 fabrika olduğunu ve bu sayının 5 yıl içinde 1.600'e çıkacağını söylemişti. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı unvanıyla 5 yılda 500 yeni fabrika hedefiyle sanayi odaklı büyüme vizyonunu şehrin önüne koymuştu. Aradan geçen 3 yılda, biraz da ekonomik krizin etkisiyle çok fazla yeni fabrika devreye girmese bile, 1.070 adet fabrikasıyla Kayseri, Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden biri. 2001 yılından bu yana geçen 10 yıllık sürede Kayseri'de 417 yeni fabrika üretime başladı. Bunların büyük kısmı mobilya, tekstil, elektrikli ev aletleri ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Boydak, bugün ise İstanbul ve Marmara Bölgesi'nde yoğunlaşmış sanayinin, Kayseri'ye geleceğine inanıyor ve şöyle devam ediyor: "Onlar için hazırlık yapıyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde fabrika sayımız 1.600'e çıkacak. Ama bundan sonraki süreçte şirketlerin adedini artırmaktan ziyade, mevcutları daha rekabet edebilir hale getireceğiz. Tabii ki adet de artacak, ama önceliğimiz mevcutların içini daha da doldurmak." Kayseri, aslında Türkiye'nin yeni sanayileşme hamlesinin en tipik örneği. Kayseri'deki sanayileşme atağı Konya'dan Denizli'ye, Kahramanmaraş'tan Malatya'ya, Uşak'tan Hatay'a Anadolu'nun dört bir yanında devam ediyor. Son 10 yılda Anadolu'nun en önemli sanayi merkezlerinde fabrika sayısı 20 bine yaklaştı. Gelecek 5 yılda Anadolu'daki 15 ilde yaklaşık 5 bin yeni fabrika kurulması hedefleniyor.

18 İlde fabrika sayısının nasıl değiştiğini görmek için görsele tıklayın

FABRİKA ŞAMPİYONLARI
Son 10 yılda fabrikalaşmada en hızlı Anadolu şehri Malatya oldu. Malatya'ya yatırım yapanlar, ilin fabrika sayısını bu dönemde yüzde 219 artırarak 885'e ulaştırdı. Teşvik yasası ile atılıma geçen Malatya, son 7 yılda çıkarılan iki teşvik yasasından da aslan payını kapmayı başardı. 2004'te çıkarılan 5084 Sayılı Teşvik Kanunu çerçevesinde ilde irili ufaklı 30'a yakın yatırım yapıldı ve en az 10 bin kişiye iş imkanı sağlandı. Malatya ekonomisi, son teşvik paketinden de memnun. Şehirde son olarak hayata geçen 20 milyon dolar değerindeki boru fabrikası, 10 milyon dolar değerindeki alabalık tesisleri ile Eczacıbaşı'nın nükleer tıp yatırımları, bu durumu anlatan örnekler arasında. İlin yatırımcı akınına uğradığını söyleyen Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, hedeflerinin de büyüdüğünü söylüyor. "Halihazırda 2 OSB'deki tüm arsalar, 286 şirkete tahsis edildi ve tamamı doldu. Yoğun arsa talepleri karşısında yatırım alanı olarak her 2 OSB toplamından büyük, 3'üncü OSB ile ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. Parsel dağıtımına 2011 yılının son çeyreğinde başlanacak. 5 yıl içinde 3'üncü OSB alt yapısı tamamlandığında fabrika sayımızın hızla artarak 1.250'ye ulaşacağını tahmin ediyoruz" diyor.
Erkoç şöyle devam ediyor: "Yatırımlar için altyapıyı hazırlamaya çalışıyoruz. Ulaşım, demiryolu ve havayolu bakımından köprü niteliği olan ilimize yatırımcıları davet etmekteyiz. 5 yılda 365 yeni fabrika bekliyoruz."
Düzce de teşvik kapsamından sonra büyüme trendine girdi. İlde 5084 sayılı "Yatırım ve İstihdamın Teşviki Hakkındaki Kanun" kapsamına alınmasıyla sanayileşmenin yapısında bir değişim görüldü. Mevcut küçük çaplı sanayi kuruluşlarına 1'inci ve 2'nci OSB'lerin eklenmesiyle Düzce'de büyük çaplı fabrikalar kuruldu. Son 10 yılda ise yatırımcılar, Düzce'nin fabrika sayısını yüzde 205 oranında artırdı ve 351'e taşıdı. Bu fabrikaların 22 binden fazla kişiye istihdam sağladığını söyleyen Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Büyük, yeni yatırımları çekmeye devam edeceklerini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz