"7 Bin 300 Şirket Irak İçin Savaşacak"

Alison Abbot / Bechtel Kurumsal İletişim Müdürü    Amerikan Bechtel, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinden… Irak’ın yeniden yapılanmasındaki liderlik rolüyle bütün dünyanın günde...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
7 Bin 300 Şirket Irak İçin Savaşacak
Alison Abbot / Bechtel Kurumsal İletişim Müdürü  
 
Amerikan Bechtel, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinden… Irak’ın yeniden yapılanmasındaki liderlik rolüyle bütün dünyanın gündemine geldi. Şimdi herkes kapısını çalıyor, internetteki veri tabanına onlarca şirket kayıt yaptırıyor. Her şirket büyük pastadan pay almak istiyor. Ancak, iş o kadar kolay değil, rekabet çok büyük. Şirketin kurumsal ileşitim müdürü Alison Abbot, “Şu anda bizim veri tabanımıza kayıtlı 7 bin 3 yüz şirket var. Bunların arasından Türkiye, Amerika ve İngiltere’den sonra üçüncü sırada geliyor” diyor.  
 
Irak ihaleleri için Türkiye’den 210 şirketin başvurduğu biliniyor. Fakat bu ihalelerin altyapısından sorumlu olan Bechtel’in kayıtlarında hiçbir Türk firmasına ait alt sözleşme gözükmüyor. Yine de Bechtel Kurumsal İletişim Müdürü Alison Abbott, Türkiye’ye karşı hiçbir önyargı olmadığını söylüyor. Abbott, bu sürecin rekabetçi bir süreç olduğunun her fırsatta altını çiziyor. Gerekli yasalara ve düzenlemelere uyan her şirketin bu ihalelerde yer alabileceğini belirtiyor.  
 
Kriterleri; finansal güç, mevcut kapasite, deneyim ve farklı objektif kriterler olarak sıralayan Abbott, “Şu anda bizim veri tabanımıza kayıtlı 7 bin 3 yüz şirket var. Bunların arasından Türkiye, Amerika ve İngiltere’den sonra üçüncü sırada geliyor” şeklinde konuşuyor.    
 
Bechtel’in ilgilendiği ihaleler; deniz limanı, havaalanı, elektrik güç sistemleri, demir yolu inşası, okul ve sağlık hizmetlerini kapsıyor. Bechtel’in değerlendirmeye aldığı 21 şirketin içinde Amerika, Kuveyt, İngiltere, Irak ve Suidi Arabistan’dan olduğu görülüyor.  
 
Değerlendirme kapsamında olan 14 araştırma Amerikan ve İngiliz firmalarının tekliflerine ait.  
Alison Abbott Irak ihalelerindeki son durumu ve gelişmeliri Capital’e değerlendirdi.  
 
Irak’ın yeniden yapılandırılması için yapılan çalışmalar şu anda ne aşamada?  
 
Bu konuda aslında USAID (Amerika Uluslar arası Gelişim Departmanı) çalışmalar yürütüyor.  USAID,  31 Ocak’dan, 4 Mart’a kadar  9 tedarik aksiyonu açıkladı. Bunlardan bir tanesi uygulamalar için, diğer sekizi ise tekliflere yönelik açıklandı.  
 
Amerika şu ana kadar Irak’a 590 bin metrik ton yiyecek sağladı. Irak halkını beslemek için 435 milyon dolar harcandı. Bunun yanında yeniden yapılandırmak için 90.9 milyon dolar sağlandı. Bu bütçeden 34.6 milyon dolarlık en büyük pay Bechtel’in alt yapı çalışmaları için ayrıldı.  
 
Bechtel, Irak’ın yeniden yapılanmasında önemli bir rol oynayacak. Şirketin bu konudaki rolü nedir, nasıl bir çalışma yapacak?  
 
USAID,  uyguladığı “Irak’ın Yeniden İnşası” programı için ortak olarak şirketimizi uygun gördü. Bu program çerçevesinde Irak’ta dizayn, rehabilitasyon, kalite artırımı, yeniden yapılandırma ve inşaat konularında ortak çalışmalar yapacağız.  
 
Bu alt yapı çalışmaları bir deniz limanı, beş havaalanını, çeşitli elektrik güç sistemleri, yol çalışmaları, demiryolu sistemleri, belediyeye ait su ve sağlık sistemleri, okul ve sağlık hizmetleri, seçilmiş hükümet binaları ve sulama sistemlerini kapsıyor.  
 
İhaleler nasıl düzenleniyor, bunların devir işlemleriyle ilgili herhangi bir plan yapıldı mı?  
 
Bechtel’in kontratı altında olan işin büyük bölümü için müteahhitler ve satıcılarla  alt sözleşme yapılacak. Bu uluslararası ve rekabetçi bir süreç olacak. Kişiler, firmalar ve bireyler, uygulanacak kanun, denetim ve sözleşmelere göre değerlendirilecek ve bu kapsamda kısıtlanacak. Firmalar da ise deneyim, finansal güç, mevcut kapasite ve farklı diğer objektif kriterler aranacak.  
 
Bechtel’in buradaki amacı, Irak çalışmasında maksimum çalışmayı sağlamak ve temin etmek.  
Şirketimiz burada potansiyel teklif sahiplerinin kapasitelerini ve bu konudaki ehliyetlerini  değerlendirecek. Böylece ilgilenen kişilerin çalışmasına bağlı bilgilerine ve diğer üçüncü ilgili kaynakların erişebilir bilgilerine göre spesifik alanlar belirlenecek. Yetkin görülen firmalar tekliflerini sunacaklar.  
 
Türk şirketlerinin bu ihalelerdeki, yeniden yapılanmadan alacağı pay ne olacak?  
 
Demin de bahsettiğim gibi, alt sözleşme süreci rekabetçi ve uluslararası olacak. Bu nedenle Türk firmaları da diğer firmalarla aynı kriterlere sahip olmalarına göre değerlendirilecek. Bu yılın Mayıs ayı sonuna kadar zaten yaklaşık 125 tane Türk firmasının Bechtel’in tedarik veri tabanına kaydolduğunu söyleyebilirim.    
 
Bu ihalelere, şirketler nasıl katılacak? Burada bir sınırlama var mı?  
 
Belirli sınırlamalar var. Bu sınırlamalar, bu konuyla ilgili yasalar ve kontrat olacak. Şirketimiz şu anda dünyanın çeşitli bölgelerinden firmalarla alt sözleşme yapmış durumda. Bu ülkeler arasında İngiltere, Kuveyt, Suidi Arabistan ve Irak var.  
 
Türk şirketlerine karşı bir ön yargı var mı? Hangi sektörden, endüstriden Türk şirketlerinin bu pazarda büyük payı olacak?  
 
Kesinlikle bir ön yargı yok. Söylediğim gibi alt sözleşme projesi tamamen uluslararası ve rekabet koşullarına uygun olarak yapılacak.  
 
İş almak isteyen şirketlerin ne yapması gerekiyor?  
 
Bechtel’le çalışmak isteyen şirketlerin bizim sitemizden tedarikçi veri tabanına başvurmaları gerekiyor. http://supplier.bechtel.com/ ya da http://contractor.bechtel.com/  adreslerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Bunun dışında bilgi almak isteyenler USAID’le irtibata geçebilir.  
 
Yeniden yapılanmada en son takvim nedir? Süreç başladı mı?  
 
Bechtel şu ana kadar 21 tane alt sözleşmeyi hayata geçirmiş durumda. Bu alt kontratlar bizim USAID’le yaptığımız sözleşmenin de zaten bir parçası.  
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz